Šéf italské levice Veltroni odstoupil

Řím - Po porážce největší italské opoziční strany v regionálních volbách na Sardinii dnes odstoupil její šéf Walter Veltroni. Pod jeho vedením už Demokratická strana loni prohrála parlamentní volby a populární římský starosta od té doby čelil rostoucí kritice pro neschopnost využít nynější hospodářské krize k podkopání postavení premiéra Silvia Berlusconiho.

Ve volbách na Sardinii získal kandidát levice Renato Soru, který dosud v čele tohoto autonomního kraje stál, jen necelých 43 procent hlasů. Se skoro 52 procenty vyhrál Ugo Cappellacci, který je v politice nováček, ale který měl rozhodnou podporu Berlusconiho a pravice vůbec.

Demokratická strana vznikla v roce 2007 sloučením strany Levicoví demokraté (DS), pokládané za hlavní nástupnickou organizaci Italské komunistické strany, a formace levicově orientovaných křesťanských demokratů La Margherita.

/*json*/{"map":{"lat":40.2376053658,"lng":9.11865234375,"zoom":7,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/