Pět civilistů nepřežilo přestřelku mezi mexickou armádou a narkomafií

Ciudad Juárez (Mexiko) - Nejméně pět civilistů zemřelo během přestřelky mezi mexickou armádou a ozbrojenci drogové mafie. Dalších sedm lidí vyvázlo se zraněním. Ke střetu došlo ve městě Reynosa ve státě Tamaulipas, sousedícím s americkým Texasem. Právě Spojené státy jsou největším odběratelem kokainu na světě.

Několik set lidí zablokovalo v noci na dnešek čtyři mexická města na hranici s USA a žádalo odvolání armády, povolané do boje s pašeráky drog. Podle demonstrantů vojáci bezpečnost v pohraničí nezlepšili a naopak se dopouštějí dalšího násilí na civilistech. Mexická vláda ale tvrdí, že šlo jen o další akci zaplacenou a zorganizovanou právě narkomafií.

V Ciudad Juárezu byly zablokované tři mosty vedoucí do texaského El Pasa. Podobná byla situace také v Nuevo Laredo a Reynose. V Monterrey demonstranti obsadili radnici, hlavní ulici a také silnice vedoucí do Veracruzu. Obětí přestřelky v Reynose jsou civilisté, kteří se dostali do křížové palby. Ranění jsou policisté, jeden z nich je ve vážném stavu.

Na policisty začali střílet ozbrojenci z drogového podsvětí a palba v centru města trvala čtyři hodiny. Další střety se v Reynose odehrály u amerického konzulátu a u školy. V ulicích stále hlídkují vojáci a obrněné vozy. K přestřelce došlo jen den poté, co mexické námořnictvo zadrželo rybářskou loď s nákladem téměř sedmi tun kokainu.

/*json*/{"map":{"lat":29.5352295629,"lng":-104.106445312,"zoom":5,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":26.071951,"lng":-98.281036,"type":"1","description":""},{"lat":31.736784,"lng":-106.473027,"type":"1","description":""},{"lat":27.481923,"lng":-99.507685,"type":"1","description":""},{"lat":25.685255,"lng":-100.305238,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Mexické drogové gangy bojují o kontrolu nad pašováním drog do USA, které jsou největším odběratelem kokainu na světě. Loni si tyto boje vyžádaly 6000 mrtvých, i když do nich vláda nasadila po celé zemi 36 tisíc vojáků a policistů. Letos je jich zapojeno dokonce 45 tisíc. Prezident Felipe Calderón v pondělí ve Washingtonu žádal přísnější postup proti prodeji amerických zbraní mexickým drogovým kartelům. Podle něj pochází většina výzbroje těchto skupin z USA.

Podle ochránců lidských práv si lidé na postup vojska v mnoha případech stěžují oprávněně. Hlídky prý například střílejí na kontrolních stanovištích na civilisty. Obyvatelstvo původně nasazení armády vítalo a slibovalo si zklidnění situace. Místo toho se ale bojuje ještě víc, pohraniční města se proměnila v bojovou zónu a ulicemi projíždějí velké kolony s maskovanými vojáky.