Nevinné Ujgury z Guantánama v USA zřejmě nepřijmou

Washington - Americký federální odvolací soud dnes zamítl předešlý verdikt soudu, který povoloval vpuštění 17 ujgurských vězňů z Guantánama na území Spojených států. Americké úřady nejdříve podezřívaly Ujgury z podílu na terorismu, to se ale nakonec nepotvrdilo a vězni byli shledáni nevinnými. Soud i přesto rozhodl, že do USA nesmějí. Verdikt soudce odůvodnil tím, že o vstupu cizinců do USA smějí rozhodovat jen imigrační úřady, ne soudy.

Co bude s Ujgury po zrušení věznice, tak není jasné. Zpět do své rodné Číny se vrátit nechtějí, protože jim zde hrozí mučení. A americké úřady, které je na Guantánamu uvěznily, teď rozhodly, že nesmějí ani do USA. A to byli přitom uznáni nevinnými. I nadále tedy 17 Ujgurů zůstává na Guantánamu, dokud se pro ně nenajde bezpečné útočiště.

Federální soud v říjnu 2008 přitom rozhodl, že mužům může být povolen vstup a pobyt na americkém území, protože již nejsou „nepřátelskými bojovníky“ a vláda nemá oprávnění je držet. Tento verdikt ale dnes soud vyvrátil, protože prý oprávnění rozhodovat o vpuštění cizinců na americké území mají podle zákona pouze imigrační úřady.

Ujgurové

0Ujgurové patří k čínským menšinám. Asi devět milionů obyvatel žije v hornaté pouštní oblasti na severozápadě Číny, přesněji ve východním Turkestánu v autonomní oblasti Xinjiang. Ujgurové patří ke skupinám nejkrutěji utlačovaným čínským komunistickým režimem. Ve své domovině se zabývají zejména zemědělstvím a řemesly. Jazykově patří k jihovýchodní skupině turkických jazyků.

Mapa ujgurské autonomní oblasti
Mapa ujgurské autonomní oblasti