České krysy vyvezené do Německa přenášejí neštovice

Berlín/Vídeň - Chovné krysy, které Česko vyvezlo do Německa, nakazily v sousední zemi několik lidí virem vyvolávajícím kravské neštovice. Německé veterinární orgány vyzvaly občany, kteří nedávno krysy koupili, aby se svých zvířat dotýkali pouze v rukavicích a případné příznaky onemocnění ihned probrali s lékaři. Typickým příznakem nákazy kravskými neštovicemi u člověka jsou symptomy podobné chřipce jako horečka, unavenost a svrbící vřídky na pokožce.  

Zemské ministerstvo životního prostředí spolkové země Severní Porýní-Vestfálsko vydalo občanům doporučení prozatím nekupovat žádné chovné krysy. Kdo takové v poslední době koupil, měl by bedlivě sledovat, zda se na zvířatech neobjevují otevřené ranky, zvlášť v okolí mordy, uší, pracek nebo ocasu.

Pokud cokoli podobného zjistí, měl by navštívit zvěrolékaře. V každém případě je ale nutné si při kontaktu se zvířaty chránit ruce rukavicemi, po manipulaci s krysami si důkladně umýt ruce a případné oděrky kůže svědomitě ošetřit.    

Již minulý týden oznámila také Francie šíření kravských neštovic krysami dovezenými z Česka. Tehdy bylo zjištěno nejméně devět onemocnění u lidí, nikdo z nakažených však nebyl ve vážném stavu.