Rok po slavnostním odhalení byl spuštěn český tokamak

Praha - Provoz tokamaku Compass dnes slavnostně zahájili čeští vědci. Přístroj má ambice stát se centrem výzkumu jaderné fúze ve střední Evropě. Světové centrum fúzního výzkumu přitom vytvoří jihofrancouzské Cadarache, kde se buduje dosud největší tokamak na světě - Iter. Tokamak Compass, který váží 21 tun, je menší variantou Iteru.

Obě zařízení mají ale prakticky shodnou konfiguraci magnetického pole v měřítku přibližně 1:10. Compass není na rozdíl od Iteru termonukleárním reaktorem, sloužit bude pouze k fyzikálnímu výzkumu. Jde o menší, a tedy i flexibilnější zařízení, které bude dodávat řadu dat nutných k lepšímu pochopení chování horkého plazmatu ve velkých tokamacích a bude ověřovat nové vědecké a technické myšlenky.

Iter se zaměří na studium termonukleárních reakcí

V reaktorech nynějších atomových elektráren vzniká energie štěpením atomů s těžkými jádry, naopak v reaktorech na termojadernou fúzi se slučují atomy s lehkými jádry na atomy s jádry těžšími. Tím se uvolní obrovská energie, kterou potřebovaly částice lehčích atomů k tomu, aby držely pohromadě a která je mnohem větší než ta, která vzniká při štěpení atomů. Obrovskou výhodou je, že při fúzi nevzniká radioaktivní odpad.

Compass jako dar od Britů

Česku věnovala (přesněji přenechala za 1 libru) Compass Velká Británie, kde byl v 90. letech vlajkovou lodí fúzního výzkumu, než jej nahradil tokamak Mast. Čeští vědci poté slavnostně odhalili tokamak 1. dubna 2008. Nyní je Compass instalován v pražském Ústavu fyziky plazmatu Akademie věd.

Na znovuvybudování Compassu s Akademií věd spolupracovaly firmy ČKD Group, které dodaly také doprovodná zařízení, například rázový generátor, jenž za pouhé dvě vteřiny vytvoří výkon 25 megawattů. Projekt převzetí tokamaku Compass podpořili kromě Akademie věd ČR také Britové a Euratom.

Do Euratomu, což je společenství uvnitř Evropské unie, je zapojeno už téměř deset let také Česko. Je tak partnerem na mezinárodním projektu obřího tokamaku Iter. Ústav fyziky plazmatu vyvíjí speciální Hallovy sondy, které budou měřit intenzitu jeho magnetického pole. I reaktor v Cadarache bude jen pokusným, přestože už bude produkovat elektřinu. Dohodu o jeho výstavbě podepsali v listopadu 2006 v Paříži představitelé šesti předních světových průmyslových velmocí a Evropské unie.