Pod Los Angeles se skrýval mamut Zed

Los Angeles – V nalezišti La Brea v centru Los Angeles nalezli archeologové kostru mamuta. Pod kalifornskou metropolí leželo obří torzo s třímetrovými kly přibližně 40 tisíc let. Nalezeného mamuta pojmenovali vědci Zed, v době skonu mu bylo mezi 47 a 49 lety. Naleziště La Brea je unikátní tím, že se v něm zachovaly kostry řady živočichů zakonzervované ve výronu asfaltu.

Zed podle odborníků zemřel vyčerpáním a hladem, díky přírodnímu asfaltu se z něj ovšem stala jedna z nejzachovalejších mamutích koster. Raritou jsou mimo jiné jeho neporušené kly. „Dosud jsme nikdy neobjevili kostru mamuta. Navíc tak dobře zachovalou jako tuhle,“ shrnula archeoložka z muzea La Brea Shelley Coxová.

La Brea otevřeli archeologové v roce 1969 a patří mezi nejbohatší naleziště koster pleistocenních zvířat. Vědci tam při odkryvech nacházejí nejen hady, mušle, ryby, ale i želvy a větší zvířata. Zajímavé jsou však i v asfaltu zachované větve stromů nebo celé vrstvy dubového listí, zachované v písku promíseném bitumenem.

Mamuti američtí patřili k největším svého rodu. Vážili až 10 tun a dorůstali výšky čtyř metrů.