Tibeťané opět protestují proti čínské okupaci

Lhasa - Od největších nepokojů v Tibetu za posledních dvacet let uplyne brzy rok. Situace ve Lhase je neklidná a již začíná docházet k novým protestům proti čínské okupaci země. Ve středu zadržely čínské bezpečnostní síly 24 Tibeťanů, kteří vyšli do ulic a skandovali hesla na podporu tibetského duchovního vůdce dalajlamy. Před rokem přišlo o život podle tibetské exilové vlády nejméně 140 lidí, Peking přiznává okolo 20 obětí.

Letošní pouliční protest vyvolalo zatčení Tibeťana Lobsanga Landruba, který vyzýval k bojkotu oslav tibetského Nového roku. Incident se neodehrál přímo v Tibetu, ale v provincii S'čchuan, kde žije velká populace Tibeťanů. Když začali tibetští mniši protestovat proti zatčení, došlo ke střetům s policií. Podle neověřených zpráv byli surově zbyti. Zhruba 21 z nich bylo zadrženo.

Podle znalce Tibetu Lubomíra Skleny je však situace nadále velmi napjatá. Policisté zatkli a vyslechli přes 5700 lidí. „Čínské úřady se velice dobře na situaci připravily,“ dodává Sklenka s tím, že jakékoliv spojení mezi Tibetem a tibetským exilem je zablokováno. Podle zpravodaje ČT Tomáše Etzlera se však odborníci domnívají, že po loňském roce, kdy zemřelo mnoho lidí zbytečně a nic se nezměnilo, nebudou mít Tibeťané na protesty dostatek motivace a energie.

Tibetský Nový rok skutečně nebyl slaven, což se nikdy předtím nestalo, a ukazuje se, že je tibetská společnost ve velkém napjetí. Podnětem k bojkotu Nového roku bylo to, když čínská vláda prohlásila 50leté výročí dalajlamova odchodu do exilu za výročí „osvobození tibetských otroků“, což se Tibeťanům nelíbilo.