Švédsko přijme vězně z Guantánama

Stockholm - Švédsko přijme bývalého vězně z Guntánama Adila Hakimjana. Propuštěný se řadí k tazvaným Ujgurům - muslimské měnšině žijící v Číně. Hakimjan z Číny kvůli pronásledování utekl, ale byl zatčen v Afghánistánu při americkém honu na teroristy v roce 2001. Pět let strávil na Gunatánamu a po zproštění viny byl odeslán do Albánie. Tam požádal o švédský azyl. Předseda švédského imigračního soudu Richard Ljungqvist ale zdůraznil, že dnešní rozhodnutí rozhodně neznamená, že Švédsko poskytne azyl dalším vězňům z Guantánama.

V případě Hakimjana jde o člena jiné skupiny, než o níž dnes jednal americký federální odvolací soud. Ten dnes zrušil soudní rozhodnutí, podle něhož mohlo být 17 Ujgurů držených na Guantánamu a shledaných nevinnými vpuštěno na území USA. Verdikt odůvodnil poukazem na to, že o vstupu cizinců do Spojených států smějí rozhodovat jen imigrační úřady, ne soudy.

Zadržovaní jsou shodou okolností rovněž muslimové ujgurské národnosti, jejíž hlavní část žije v západní části Číny. Podezření z jejich účasti na přípravě teroristických činů, kvůli němuž byli vězněni, se nakonec nepotvrdilo, jejich vypovězení zpět do Číny ale není možné kvůli obavám, že by mohli být mučeni. Proto zůstávají v guantánamské věznici, dokud americké úřady pro ně nenajdou bezpečné útočiště. Federální soud v říjnu 2008 rozhodl, že mužům může být povolen vstup a pobyt na americkém území, protože již nejsou „nepřátelskými bojovníky“ a vláda nemá oprávnění je držet.

Hakimjan utekl z Číny v roce 1999 a dostal se do pohraniční oblasti mezi Afghánistánem a Pákistánem. Tam uvízl v zátahu na osoby podezřelé z terorismu, které se v oblasti pořádaly pod vedením USA po teroristických útocích z 11. září 2001. Spolu s dalšími čtyřmi Ujgury uznanými za nevinné byl v roce 2006 propuštěn z Guantánama a odeslán do Albánie, která byla jedinou zemí ochotnou je tenkrát přijmout. Hakimjan, který si začal říkat Adel Abdú Hakim, poté požádal o azyl ve Švédsku, kde žije jeho sestra. Zprvu byl odmítán, dnešním rozhodnutím azyl získal. Zbývající Ujguři propuštění z Guantánama spolu s Hakimjanem zůstávají v Albánii.