Evropský tisk: Klausovo vystoupení vyvolalo rozruch v EP

Berlín/Bratislava/Vídeň - Projev Václava Klause vyvolal značné emoce nejen v samotném Evropském parlamentu, ale také v dnešních komentářích evropských deníků. Některé s Klausovými názory souhlasí, jiné se k němu staví spíše neutrálně, objevují se např. i termíny jako "heretik Klaus".

Hospodárské noviny (SK):

Klausova síla je i v tom, že to není póza, je to postoj chráněný mnoha logickými argumenty a některé z nich se jen velmi těžce vyvracejí.

Religiózní příměr užívají slovenské Hospodárské noviny: „Klaus vždy vyvolával vášně, má zaryté odpůrce i obdivovatele,“ píše deník pod titulkem Eurooptimisté a heretik Klaus. „Skutečně jej baví za každou cenu být osamělým běžcem prorážejícím si cestu davem přitakávačů, pro něž je nejjednodušší 'sežrat' většinový názor. Nadšené, nekritické evropanství mu oprávněně připomíná nedávné ódy na komunistické světlé zítřky a jeho zpochybňování má své místo v diskusi o budoucnosti EU. Klausova síla je i v tom, že to není póza, je to postoj chráněný mnoha logickými argumenty a některé z nich se jen velmi těžce vyvracejí. I když Klausovy argumenty v mnoha případech ztratí váhu, vždy v nich na misce vah zbude esence racionální pochybnosti, která protivníkovi nedovolí vychutnat si totální vítězství v diskusi. Evropa potřebuje heretiky, jako je Klaus, protože bez nich by 'církev eurooptimistů' příliš zpyšněla,“ uzavírají Hospodárske noviny.

Německý list Die Welt taktéž hodnotí Klausovo vystoupení na půdě Evropského parlamentu vcelku pozitivně. Projev českého prezidenta podle deníku začal sice mírně, tvrdé „údery“ ale na sebe nenechaly dlouho čekat: „A sedí (údery), protože předkládá historická srovnání, která musejí v hlavním městě Evropy bolet.“ Die Welt poté cituje část Klausova projevu, kde říká, že občané, kteří museli většinu 20. století žít v nesvobodě, reagují pochopitelně velmi citlivě na všechno, co je namířeno proti blahobytu a svobodě. Právě to se ale děje v EP, kde je prosazována jen jediná alternativa. „Ozvaly se výkřiky a bučení, a konečně se rozzářila tvář českého prezidenta. Nebyl by to Václav Klaus, kdyby nevyužil příležitosti zahromovat si proti instituci a jejím představitelům, které podle jeho názoru žene vpřed jen samoúčel.“

Rakouský Der Standard se pozastavuje nad reakcemi některých europoslanců, kteří při Klausově projevu bučeli či vstávali. Deník konstatuje, že se jednalo o „trapnost“ až „skandální neuctivost fanatických eurooptimistů“. Zároveň však uvádí kritické názory některých europoslanců, podle kterých Klaus jen kritizoval a provokoval, ale nějaké své vlastní řešení nepřinesl. „Jen provokovat a nepřinést žádný konstruktivní příspěvek, to nestačí,“ cituje list poslankyni za SPÖ Marii Bergerovou.

Projev Václava Klause před poslanci Evropského parlamentu
Projev Václava Klause před poslanci Evropského parlamentu