Netanjahu bude sestavovat kabinet, chce vládu národní jednoty

Jeruzalém - Izraelský prezident Šimon Peres pověřil sestavením nové vlády šéfa pravicové strany Likud Benjamina Netanjahua, který pověření přijal. Peres podle agentury Reuters uvedl, že nominaci Netanjahua na premiéra podpořilo 65 poslanců stodvacetičlenného parlamentu. Ve svém prvním prohlášení Netanjahu uvedl, že chce vytvořit vládu národní jednoty.

Netanjahu bude mít na sestavení vlády šest týdnů. Izraelské parlamentní volby z 10. února skončily patem. O jedno křeslo zvítězila centristická strana Vpřed (Kadima) dosavadní ministryně zahraničí Cipi Livniové. Ta však nemá na rozdíl od Netanjahua dostatečnou podporu ostatních politických uskupení. Netanjahu získal podporu klíčového hráče - ultranacionalistické strany Izrael je náš domov. Ta ale chce, aby v koalici usedla i Livniová.

Netanjahu ve svém prvním prohlášení řekl, že by si přál vládu národní jednoty, kde by byla zastoupená jak strana Kadima Livniové, tak i levicová Strana práce. Livniová se ale již dříve vyjádřila, že v jedné koalici s Netanjahuem nebude. „Nedokážu sloužit jako zástěrka pro nedostatečné vedení. Chci vést Izrael způsobem, ve který můžu věřit,“ vysvětlila. V médiích se objevily i informace, že Liniová vznik velké koalice podmiňuje tím, že by se v premiérském křesle s Netanjahuem střídala.

„Sjednoťme se,“ vyzývá Netanjahu

„Apeluji na šéfku Kadimy Cipi Livniovou a šéfa Strany práce Ehuda Baraka a říkám jim: Sjednoťme se, abychom zajistili budoucnost státu Izrael,“ prohlásil Netanjahu a dodal, že uspořádá setkání s oběma stranickými představiteli, kde budou projednávat možnost široké vlády národní jednoty.

Podle redaktorky Channel 2 News Tatiany Hoffmanové stojí Netanjahu před těžkým úkolem přesvědčit Kadimu ke spolupráci, neboť případné vytvoření koalice s ultrakonzervativními pravicovými stranami by mu svázalo ruce v dalším jednání o situaci na Blízkém východě.

Tatiana Hoffmanová:

„Pokud se nepodaří sestavit velkou koalici, stojí Izrael do několika měsíců před dalšími volbami.“

„Netanjahu si nepřál extremně pravicovou vládu, protože ví, že jak s Palestinci, tak se Spojenými státy nebude moc jednat. Taková vláda by navíc byl sestavená ze sekulárních i ortodoxních stran a již nyní je jasné, že by pravicový blok za nějakou dobu určitě padnul. Další volby v Izraeli ale nikdo nechce,“ popsala povolební situaci v židovském státě Hoffmanová.

Netanjahua podporují kromě členů Likudu (27 křesel) a strany Izrael je náš domov (15 křesel) také dvě ultraortodoxní strany Šas (11 křesel) a Jednotný judaismus tóry (pět křesel) a dvě krajně nacionalistické strany (sedm křesel).

Netnajahu se netají tím, že chce svrhnout vládu hnutí Hamas v pásmu Gazy. Právě vztahy s Palestinci byly klíčovou otázkou voleb. Válka v Gaze, která jim těsně předcházela, vyvolala v řadě Izaelců pocit, že s Palestinci se jednat nedá.

/*json*/{"map":{"lat":49.8521516678,"lng":15.1831054688,"zoom":6,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/