Australan, který byl v Thajsku odsouzen za urážku krále, dostal milost

Sydney/Bangkok - Královská milost byla udělena australskému spisovateli Harrymu Nicolaidesovi, který byl letos v lednu odsouzen v Thajsku ke třem letům vězení za urážku thajské královské rodiny. 

Nicolaides byl v Thajsku zadržen loni v srpnu a soud jej shledal vinným z toho, že ve své knize Verisimilitude z roku 2005 urazil thajskou královskou rodinu. Podle právníka Marka Deana se do případu zapojila i australská vláda, což „ve čtvrtek vyústilo v udělení královské milosti“.  

„Jsme velmi rádi, že bylo možné Harryho případ vyřešit takhle rychle,“ dodal státní zástupce Australana Dean. Podle informací agentury AP už byl jednačtyřicetiletý Nicolaides propuštěn a v pátek ho Thajsko deportovalo do Austrálie. Thajské úřady zatím případ nekomentovaly.

Právě urážka majestátu je v Thajsku, kde mnoho lidí považuje krále Pchúmipchona Adundéta za poloboha, velmi vážným trestným činem. Loni byl v zemi za urážku majestátu odsouzen švýcarský občan k deseti letům vězení. Poté, co si za mřížemi odseděl měsíc, dostal od krále milost.

Román Verisimilitude začal Nicolaides psát poté, co v roce 2003 do Thajska dočasně přesídlil a popisuje v něm současný politický a sociální život v této asijské zemi. Soud ale dospěl k závěru, že Nicolaidesova kniha obsahuje pasáže naznačující, že v Thajsku dochází „ke zneužívání královské moci“. Původně mu hrozilo až 15 let vězení.