Při výbuchu bomby před mešitou v Káhiře zemřeli čtyři lidé

Káhira - Nejméně čtyři lidé včetně dvou cizinců dnes zahynuli při výbuchu bomby u historické mešity v egyptském hlavním městě Káhira. Podle agentury Reuters je jednou z mrtvých francouzská turistka. Národnost druhé zahraniční oběti zatím není známa. Zraněno bylo dalších 17 osob, z toho šest vážně. Mezi zraněnými je deset francouzských turistů, jeden Němec a tři občané Saúdské Arábie. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil a není ani jasné, zda jeho terčem měli být zahraniční turisté.

Bomba vybuchla před Husajnovou mešitou poblíž slavného bazaru Chán al-Chalílí ve stejnojmenné čtvrti. Oblast uzavřela pořádková policie, z mešity byli evakuováni věřící a na místě jsou i speciálně cvičení psi a hasiči. Na mramorem vykládaném chodníku před mešitou zůstaly po útoku kaluže krve.

Oficiální činitel, který si nepřál být jmenován, novinářům řekl, že policisté bezpečně zneškodnili druhou nálož. Podle policisty zasahujícího na místě útoku vybuchla malá nálož před kavárnou v sousedství mešity a lidé utrpěli zranění od úlomků kamení a odštípnutého mramoru.

„Modlil jsem se a pak se ozvala velká rána a lidi začali panikařit a utíkat z mešity. Pak přišla policie, zavřela hlavní vchod a evakuovala nás zadem,“ řekl šestapadesátiletý muslim Muhammad Abdal Azím, který byl uvnitř Husajnovy mešity. „Mysleli jsme si, že Egypt je jedinou zemí, která je bezpečná před pumovými útoky,“ dodal.

Očití svědci uvedli, že výbušné zařízení, kterým mohl být i ruční granát, hodil útočník projíždějící kolem na motocyklu. Podle agentury AFP byly nálože shozeny na chodník z některé z okolních budov. Tuto verzi podporuje také egyptská tisková agentura MENA, podle níž byly nálože shozeny na chodník ze střechy blízkého hotelu.

Lidé na náměstí sledovali fotbal, když se ozval výbuch

Výbuch se ozval ve chvíli, kdy se lidé shromáždili kolem kaváren na náměstí, aby v televizi sledovali fotbalový zápas. Rána splynula s okamžikem, kdy jedno z mužstev vstřelilo gól, uvedl očitý svědek, který si nepřál uvést své jméno. „Byl tam velký hluk a my jsme si nejdřív mysleli, že ta rána pochází od slavících lidí,“ vypráví. „Ale pak kolem lidi začali utíkat, křičet a padat na zem. Byla tam spousta sténání.“

Čtvrť Chán al-Chalílí, která existuje od 14. století, je střediskem prodeje suvenýrů, zlatých a stříbrných šperků i tradičních výrobků a je vždycky nabitá turisty. Naposledy se stala terčem útoku v dubnu 2005, kdy tu sebevražedný útočník odpálil podomácku vyrobenou nálož a zabil dva Francouze a jednoho Američana.

Egypt zažil několik velkých úderů terorismu

Egypt vedl v 90. letech dlouhou válku proti muslimským fundamentalistům, která kulminovala masakrem více než 50 turistů v Luxoru v roce 1997. V posledních letech Egypt zažil několik útoků namířených proti turistickým střediskům na Sinajském poloostrově včetně pumového útoku v Šarm aš-Šajchu, při němž v roce 2005 zahynulo více než 60 lidí včetně mnoha turistů.

Egyptská policie uzavírá místo teroristického útoku
Egyptská policie uzavírá místo teroristického útoku