Pomoci Gaze může jen jednotná vláda, uvedl v Praze Abbás

Praha - Rekonstrukce nedávným konfliktem poničeného pásma Gazy nebude možná bez vzniku jednotné palestinské vlády, která by respektovala mezinárodní závazky. Uvedl to dnes v Praze palestinský prezident Mahmúd Abbás. Hlava palestinské autonomie bude v pondělí v české metropoli jednat s českým prezidentem Václavem Klausem i dalšími politiky předsednické země Evropské unie. Podle Abbáse bylo při izraelské ofenzivě na přelomu roku poničeno okolo 15 procent infrastruktury v pásmu. Gaza v současnosti podle OSN potřebuje 613 milionů dolarů na obnovu a zajištění urgentní asistence.

„Nechceme si dávat podmínky. Jsou ale dva prvky, které je potřeba respektovat. Prvním je potřeba zformování vlády, ať už to bude vláda národní jednoty, vláda konsensuální nebo technokratický kabinet. A tato vláda musí uznávat mezinárodní regulace a dříve uzavřené závazky,“ řekl dnes novinářům Abbás. Taková vláda by pak podle něj dokázala být za rekonstrukci Gazy odpovědná.

Vláda, která by měla vzejít s blížících se jednání mezi palestinskými frakcemi, by také podle něj měla jasně vyjádřit závazek uspořádat parlamentní a prezidentské volby. Palestinský prezident zároveň připomněl, že jeho vlastní hnutí Fatah, ovládající Západní břeh, je stejně jako radikální Hamas, fakticky vládnoucí v pásmu Gazy, „pod deštníkem“ Organizace pro osvobození Palestiny (OOP). Poslední jednání mezi už několik let znepřátelenými frakcemi naposledy zkrachovala na počátku měsíce.

V Praze chce Abbás jednat o postoji k Izraeli a USA

V Praze, jako v hlavním městě předsednické země EU, hodlá Abbás přiblížit postup vnitropalestinského usmíření. Jednat hodlá i o rozhovorech s Izraelem a USA, o postoji k budoucí izraelské vládě. Nový izraelský kabinet bude sestavovat šéf pravicového Likudu Benjmanin Netanjahu. Abbás dnes podotkl, že palestinská samospráva pečlivě odlišuje předvolební rétoriku od budoucích kroků nové izraelské vlády. „Bude lepší vyčkat,“ podotkl prezident s tím, že každá vláda v Izraeli by ale měla ctít své mezinárodní závazky a zmrazit výstavbu nových osad.

„Ale samozřejmě bychom chtěli slyšet jednotný evropský postoj,“ podotkl. Důležitým tématem bude právě také rekonstrukce Gazy a plánovaná dárcovská konference. „Budeme hodně mluvit o tom, jak rychle rekonstruovat Gazu,“ dodal.