Bagdádské muzeum se znovu otevírá

Bagdád - Po téměř šesti letech se znovu veřejnosti otevírá muzeum v Bagdádu. V roce 2003 bylo téměř bezprostředně po pádu režimu Saddáma Husajna vyrabováno. Podle Petra Charváta z Archeologického ústavu AV ČR šlo o útok cílený a řízený. Naštěstí však počet zachráněných artefaktů vysoce převyšoval první odhady a většinu předmětů se podařilo po zásahu restaurátorů do muzea vrátit. Znovuotevřené muzeum se tak i nadále může řadit mezi nejvýznamnější instituce tohoto druhu na světě.

Podařilo se sice zachránit většinu z původních asi 17 000 artefaktů, řada zvláště nekatalogizovaných předmětů však byla nenávratně ztracena. Jejich náhrada by podle Petra Charváta byla možná až po uklidnění situace v zemi. Do té doby by šlo podle něj o hazard.

Bagdádské muzeum patří mezi nejvýznamnější na světě. Je v něm soustředěna většina nejdůležitějších památek na klínopisnou civilizaci starověké Mezopotámie, mezi něž patří například plastika Dámy z Varky nebo kultovní váza z Uruku. Zvláštní místo mají ve sbírkách literární památky z nejstarších období dějin.

Sami Iráčané si svých sbírek velmi váží a jsou si vědomi, že na jejich území se nacházejí památky nejstarších světových civilizací. I proto nesli podle Charváta vyplenění muzea před téměř šesti lety velmi nelibě.