Vězeň propuštěný z Guantánama se vrátil do Británie

Londýn - Binyam Mohamed, který byl více než čtyři roky vězněna na americké základně Guantánamo na Kubě, dnes odpoledne přiletěl do Británie. Podle britské zpravodajské stanice BBC krátce po příletu uvedl, že byl v americké věznici mučen. Třiatřicetiletý etiopský občan Binyam Mohamed, který má ve Velké Británii povolení k pobytu, je prvním propuštěným vězněm z Guantánama od nástupu Baracka Obamy do funkce prezidenta USA.

Spojené státy oznámily dohodu o propuštění Binyama Mohameda v pátek. „Je to výsledek naší žádosti o jeho propuštění a návrat. Vyžádalo si to intenzivní vyjednávání s americkou vládou. Jsem šťastný, že Binyam Mohamed se dnes vrátil do Británie,“ uvedl britský ministr zahraničí David Miliband.

Propuštěný uvedl, že jeho pobyt na Guantánamu byl „horší než jeho nejtemnější sny“ a že zatím není schopen osobně čelit médiím. Mohamed však uvedl, že se s médii setká, jakmile se zotaví. Zároveň zdůraznil, že cítí povinnost nezapomenout na 241 muslimů, kteří dále zůstávají v celách na Guantánamu.

Binyam Mohamed: 

„Je pro mě stále těžké věřit, že jsem byl unesen, odvlečen z jedné země do jiné a mučen ve středověkém stylu, a to vše pod taktovkou vlády Spojených států.“


Mohamed také zdůraznil, že po zatčení se na špatném zacházení s ním podíleli i příslušníci britských tajných služeb. „Nehledám pomstu. Jen chci, aby pravda vyšla najevo, aby již v budoucnosti nikdo nemohl prožít to, co jsem prožil já,“ uvedl muž.

Binyam Mohamed držel v minulých týdnech hladovku na protest proti svému věznění na Guantánamu. Dříve trvale pobýval v Británii, v roce 2002 byl údajně zajat v Pákistánu, poté byl prý držen a mučen v Maroku. V roce 2004 byl dopraven na americkou základnu na Kubě a obviněn ze zapojení do mezinárodní teroristické sítě Al-Káida. Loni v říjnu bylo od obvinění upuštěno.