Satelit pro měření CO2 na orbitu nedoletěl

San Francisco - Start amerického satelitu, který měl monitorovat množství oxidu uhličitého v ovzduší, se nezdařil. Podle představitelů NASA se při vzletu neoddělil tepelný štít, který chrání satelit před třením při průchodu atmosférou, a nosná raketa Taurus XL s družicí nedokázaly proniknout až na oběžnou dráhu. Družice měla zaznamenávat, odkud většina znečištění CO2 pochází a co se s plynem po uvolnění do ovzduší stane. Získaná data měla přispět k boji proti globálním změnám klimatu.

Samotný start rakety se satelitem za 273 milionů dolarů (asi šest miliard korun) proběhl bez potíží podle plánu v 10:55 z kalifornské letecké základny Vandenberg severně od Los Angeles. Problém nastal po zapálení třetího stupně nosné rakety, zhruba tři minuty po startu. Měl se oddělit tepelný štít, ale to se nepodařilo.

Podle Johna Brunschwylera z NASA byla sice zahájena sekvence, která měla vést k rozlomení štítu, ale z neznámých příčin selhala. Nosná raketa a satelit měly společně se štítem příliš velkou hmotnost a zapálení posledního stupně jí nedodalo dostatečný impulz pro dosažení oběžné dráhy. Družice následně dopadla zpět na Zemi do oceánu nedaleko břehů Antarktidy.

Družice měla podle plánů kolem Země obíhat dva roky a v šestnáctidenních cyklech měřit na celé planetě hladinu znečištění CO2, který přispívá ke globální změně klimatu.

Měření hladiny CO2 bylo dosud nesystematické

Podle NASA byla jedním z důvodů zahájení projektu dosavadní nesystematičnost měření hladiny oxidu uhličitého mimo Evropu a Spojené státy.

Velkou část CO2, který se dostane do ovzduší při spalování fosilních paliv v továrnách a v automobilech, pohltí světové oceány a zemská půda. Množství plynu pohlceného oceány se ale rok od roku výrazně liší. Satelit by měl vědcům pomoci pochopit, co způsobuje toto kolísání.