V Rakousku hrozí další laviny

Vídeň/Bern - Ve velké části rakouských Alp nadále platí pátý, tedy nejvyšší stupeň varování před hrozbou lavin. Včera zde laviny sjely a zasypaly několik lidí, nevyžádaly si naštěstí ale oběti, pouze zraněné. Ve Vídni také včera v souvislosti se sněhovou nadílkou zemřel jeden muž, kterého srazil pluh. Sníh způsobuje problémy i v sousedním Švýcarsku, v St. Gallenu se pod jeho vahou prolomila střecha sportovní haly. Řada rakouských silnic je neprůjezdná, a to i v Dolním Rakousku, kde problémy s dopravou v zimě nebývají běžné. Řada horských oblastí je nedostupná bez sněhových řetězů, některé průsmyky jsou zcela uzavřeny.

Ve spolkové zemi Štýrsko byly kvůli hrozícím lavinám evakuovány dvě desítky domů v horských obcích Gstatterboden a Grundlsee. Zcela odříznuta od světa zůstává obec Radmer. Kvůli sněhu byla uzavřena řada horských průsmyků. Poslanci štýrského parlamentu začali kvůli sněhové kalamitě vyzývat k obnovení projektu silničního tunelu pod Alpami, který byl naplánován už v roce 2005, kvůli nedostatku peněz ale práce na něm nikdy nezačaly.

Dopravní komplikace sníh způsoboval po celém Rakousku. V noci na dnešek byla na několik hodin zablokována dálnice A10 nedaleko Bischofshofenu poté, co na uježděném sněhu dostaly dva kamiony s návěsem smyk a zaklínily se do sebe. Kvůli lavinovému nebezpečí také byla uzavřena důležitá silniční spojnice mezi Tyrolskem a Bavorskem.

Do odklízení následků sněhové kalamity se v Rakousku zapojila i armáda. Jen v Dolních Rakousech bylo nasazeno na 650 vojáků, v Salcbursku je jich 150 v pohotovosti.

Sněhová kalamita postihla i Švýcarsko. V St. Gallenu na severovýchodě země se v noci na dnešek prolomila pod vahou sněhu střecha víceúčelové sportovní haly z roku 2006. Uvnitř budovy nikdo nebyl, a neštěstí se tak obešlo bez obětí, škody ale podle policie dosáhnou několika milionů franků.

V Alpách napadly za týden více než 2 metry sněhu 

V rakouských Alpách napadlo za poslední týden asi 2,3 metru sněhu a dnes zde byl poprvé od začátku zimy vyhlášen pátý, nejvyšší stupeň lavinového nebezpečí. Úřady vyzvaly lyžaře i turisty, aby neopouštěli sjezdovky a vyznačené trasy.

Během pondělí pak napadlo v některých částech Rakouska až 40 centimetrů nového sněhu, a nebezpečí pádu lavin se tak proti pondělí ještě zvýšilo. V alpské části Horních Rakous úřady do středy kvůli sněhu uzavřely školy. Už v pondělí byla zastavena výuka i ve školách v Ybbstalských Alpách ve spolkové zemi Dolní Rakousy a obnovena bude nejdříve ve středu.

Ve Vídni sněžný pluh zabil muže

Ve Vídni včera sněžný pluh srazil a přimáčkl ke stromu 47letého muže, který se ráno vydal do města běhat. Muž svým zraněním podlehl. Podle prvních policejních informací zřejmě řidič pluhu, který neměl řidičský průkaz pro daný typ vozidla, za volantem usnul a sjel ze silnice.