Čína chce uzavřít Tibet pro zahraniční návštěvníky

Peking - Čína se chystá uzavřít Tibet pro zahraniční turisty, a to před 10. březnem, dnem 50. výročí ozbrojeného protičínského povstání, po jehož potlačení tibetský vůdce dalajlama uprchl do Indie. Čínské úřady prý už požádaly cestovní kanceláře, aby přestaly organizovat výlety a zájezdy pro cizince až do 1. dubna. Potvrdily to hotely ve Lhase, metropoli Tibetu, jakož i zdroje v sousední čínské provincii, odkud se pravidelně organizují výlety do Tibetu.

Letos na 10. března připadá 50. výročí protičínského povstání. Připojila se k němu tehdy celá místní tibetská armáda, která měla asi 3000 mužů. Povstání bylo krvavě potlačeno čínskými vojáky a dalajlama musel uprchnout do Indie, kam byl následován 100 tisíci stoupenci. Čínská vláda až v 80. letech přiznala, že při povstání bylo zabito na 87 tisíc Tibeťanů.

Čínské úřady pravidelně zakazují vstup do Tibetu cizincům vždy, když se situace v regionu sebeméně vyostří. U příležitosti březnového výročí uzavírá Tibet každý rok. Loni po březnových násilnostech ve Lhase nechala Tibet uzavřen až do června.