Peres vyzval parlament k míru s Palestinou

Jeruzalém - K pokračování mírových jednání s Palestinci a ke stanovení mírového urovnání za prioritní úkol nového izraelského parlamentu vyzval dnes poslance na jejich ustavující schůzi izraelský prezident Šimon Peres. Sto dvacet členů Knesetu, vzešlého z voleb 10. února, po prezidentově zahajovacím projevu složilo přísahu. "Završit jednání s Palestinci během současného legislativního období je nejdůležitější výzvou, jíž čelí Izrael," uvedl Peres.

„Významní arabští vůdci mě ujistili, že dohoda s Palestinci by byla považována za regionální mírovou dohodu zahrnující Izrael,“ pokračoval s tím, že „mír nastolí novou hospodářskou situaci, pro nás i naše sousedy, a umožní nám omezit sociální výdaje.“ Poslanci nyní mají podle něj na výběr, zda chtějí věci dále odkládat, nebo zda přijmou „bolestná rozhodnutí“.

Vůdce pravicového bloku Likud Benjamin Netanjahu, kterého Peres koncem minulého týdne pověřil sestavením vlády, však odmítá pokračování mírových rozhovorů v jejich současné podobě. Místo toho usiluje jen o „hospodářský mír“ s Palestinci. Netanjahu odmítá mírové dohody z Osla z roku 1993 a není nakloněn vytvoření samostatného palestinského státu.

Izraelsko-palestinská mírová jednání byla s velkou pompou obnovena v listopadu 2007 na mezinárodní konferenci v americkém Annapolisu. Od té doby však nedoznala většího pokroku, sblížení se nepodařilo zejména v přetrvávajících klíčových sporných bodech týkajících se osudu palestinských uprchlíků, statusu Jeruzaléma a hranic budoucího palestinského státu.

Peres podpořil vznik vlády národní jednoty

V novém izraelském parlamentu je zastoupeno celkem 12 frakcí, z nichž většina 65 poslanců patří k pravicovému táboru. Netanjahu nicméně dal najevo, že by dal přednost vytvoření širší vládní koalice, která by byla stabilnější. Zformování vlády národní jednoty dnes podpořil také prezident Peres.

Centristická strana Vpřed odcházející ministryně zahraničí Cipi Livniové, která ve volbách získala o jeden mandát více než Likud, stejně jako Strana práce dosluhujícího ministra obrany Ehuda Baraka však zatím odmítly Netanjahuovy výzvy k zapojení do koalice pod jeho vedením a ohlásily odchod do opozice.

Na sestavení kabinetu má Netanjahu čas do 3. dubna. V pátek se chce znovu sejít s Livniovou, aby ji přesvědčil k účasti na společné vládě.

Cipi Livniová a Benjamin Netanjahu
Cipi Livniová a Benjamin Netanjahu