Třicet mrtvých při střetech v Afghánistánu

Kandahár (Afghánistán) - Nejméně 28 povstalců bylo zabito v úterních bojích v jižním Afghánistánu. Oznámily to afghánské oficiální zdroje. Alespoň 18 ozbrojenců zabili vládní vojáci v jižní provincii Hílmand; v bitce padli také dva vojáci. Povstalci zaútočili palbou na policisty, kteří v okrese Nava likvidovali rostliny máku, z něhož se vyrábí opium. Likvidační jednotku střežili vojáci z afghánských i mezinárodních sil, kteří se následně s útočníky střetli v bitvě.

Deset povstalců se podařilo zabít v úterý také vojákům v sousední provincii Uruzgán, oznámily koaliční síly bez dalších podrobností.

V metropoli jižní provincie Kandahár dnes vybuchla dálkově odpálená a na motocyklu připevněná bomba ve chvíli, kdy kolem projížděl vojenský konvoj. Dva náhodní chodci zahynuli a osm lidí, včetně pěti vojáků, utrpělo zranění.

V jižním a východním Afghánistánu stoupá aktivita Talibanu

Právě v jižní a východní části Afghánistánu v posledních letech výrazně stoupla aktivita povstalců z fundamentalistického hnutí Taliban. Jižní provincie jsou navíc velkými producenty opia, přičemž vládě se příliš nedaří obchod s drogami potírat.