Španělsko přijme vězně z Guantánama

Madrid - Španělsko je připraveno přijmout vězně z americké věznice na základně Guantánamo. Včera večer to oznámil šéf španělské diplomacie Miguel Ángel Moratinos po svém prvním setkání s novou americkou ministryní zahraničí Hillary Clintonovou. Ve věznici na Guantánamu je v současnosti asi 245 vězňů. O jejich dalším osudu bude v březnu ve Washingtonu jednat český ministr vnitra Ivan Langer a evropský komisař pro spravedlnost, vnitro a bezpečnost Jacques Barrot.

„Řekl jsem jí (Clintonové), že Španělsko je v principu otevřeno spolupráci ohledně přijímání některých vězňů za předpokladu, že právní podmínky budou přijatelné,“ uvedl Moratinos.

Kromě Španělska již několik dalších zemí vyjádřilo ochotu vězně přijmout. Jde o Portugalsko, Itálii, Francii a Estonsko. Proti jsou zatím Rakousko, Švédsko, Dánsko a Nizozemsko. Český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg minulý měsíc prohlásil, že pokud bude Praha o převzetí vězňů požádána, bude se tím zabývat.

Guantánamem prošlo zhruba 800 lidí

Americký prezident Barack Obama krátce po svém lednovém nástupu do úřadu nařídil toto zvláštní zařízení během jednoho roku zavřít. Spojené státy vězení na Guantánamu zřídily v roce 2002 pro osoby podezřelé z terorismu. Od té doby jím prošlo přibližně 800 lidí.