Popularita Putina a Medveděva je rekordně nízká, může za to krize

Moskva - Ruskému prezidentovi Dmitriji Medveděvovi i premiérovi Vladimiru Putinovi rekordně klesá popularita. Důvěra k prezidentu Medveděvovi klesla na padesát procent, premiérovi Putinovi v současnosti věří jen dvě třetiny Rusů. Jde o nebývalý pokles. V případě osoby ruského prezidenta nebyla důvěra tak nízko téměř deset let. Putina podporuje nejméně lidí od jeho nástupu do premiérské funkce. Rekordně nízkou podporu má i prokremelská strana Jednotné Rusko.

Poslední prudký pokles preferencí zaznamenal Putin v roce 2004, kdy byly zavedeny nepopulární reformy v sociální oblasti. Během dvou tří let se ale situace zklidnila a Putin si získal důvěru Rusů zpět. „Pokud se podaří situaci zhruba v půlročním horizontu stabilizovat, tak to může tandem Putin - Medveděv ustát,“ myslí si redaktor Hospodářských novin Ondřej Soukup.

Za pokles důvěry může hlavně ekonomická krize. Její dopady na Rusko a každodenní život Rusů jsou velice tvrdé. Rubl ztratil za poslední měsíce vůči dolaru a euru téměř třetinu své hodnoty a ceny potravin jdou strmě vzhůru. Putin a Medveděv přitom nemají mnoho prostoru pro manévrování.  

Průzkumy veřejného mínění jsou pro ruské politiky jednou z mála možností jak zjistit, jak se veřejnost k politické situaci staví. „Politická scéna je tam mnohem méně průhledná. Rozhodně nesledují průzkumy ke každé otázce jako někteří čeští politici. Trendy ale velmi dobře hlídají, protože nemají jinou šanci se dozvědět, co si lidé o jejich politice myslí,“ doplnil Soukup.