Austrálie chce výrazně pomoci původnímu obyvatelstvu

Canberra - Australský premiér Kevin Rudd dnes slíbil rozsáhlá vládní opatření k odstranění bídy a povznesení života původního obyvatelstva. Jde především o novou bytovou výstavbu a vysílání zvláštních lékařských týmů do odlehlých zaostalých oblastí země. Oznámení přichází rok poté, co se ministerský předseda Rudd v historickém projevu omluvil původnímu obyvatelstvu za více než dvě století nespravedlností. Tehdy slavnostně přísahal, že zmírní propastný rozdíl 17 let mezi věkem, jehož se v průměru dožívají domorodí obyvatelé a ostatní Australané.

Rudd při vystoupení v parlamentu řekl, že jeho vláda pro domorodé obyvatele v odlehlých řídce osídlených oblastech postaví na 4200 domů a dalších asi 4800 jich opraví. Vláda také v příštích čtyřech letech vydá kolem 58 milionů australských dolarů, tedy asi 841 milionů korun, na vybavení a vyslání lékařských týmů do odlehlých regionů, kde mezi domorodci řádí trachom, vleklé infekční onemocnění očí, jakož i různé formy hluchoty.

Podle Rudda je Austrálie jedinou vyspělou zemí, kde je trachom rozšířen. Nakaženo touto chorobou je na 20 tisíc domorodých dětí. Situace se nijak nelepší a míra onemocnění je dnes zhruba stejná, jako byla před 30 lety.

Australští domorodci jsou nejubožejší půlmilionovou menšinou v jednadvacetimilionové australské populaci. Velmi často umírají na choroby, jimž se lze vyhnout pouhou prevencí, žijí ve špíně v přeplněných komunitách v odlehlých místech nebo na okrajích měst, kde je navíc ničí alkohol a drogy. Dětská úmrtnost je u domorodců třikrát vyšší, než činí australský průměr.