Srbsko považuje tresty v kauze srbských politiků za vysoké

Bělehrad - Srbsko považuje tresty, které vyměřil Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii (ICTY) pěti srbským činitelům, za nepřiměřeně vysoké. V procesu, ve kterém stanul bývalý srbský prezident Milan Milutinović společně s pěti vysoce postavenými srbskými činiteli, padly tresty od 15 do 22 let. Milutinoviče soud zprostil viny.

Srbsko rozhodnutí tribunálu respektuje, nicméně považuje tresty za nepřiměřeně vysoké s ohledem na to, z čeho byli srbští představitelé obviněni, prohlásil dnes srbský premiér Mirko Cvetković.

Srbsko podle Cvetkoviče i nadále podporuje tribunál v Haagu, to prý ale nic nemění na tom, že s jeho postupy někdy nesouhlasí. V případě nejnovějšího odsouzení Srbů Cvetković očekává, že se proti rozsudku odvolají.

Podle dnešního srbského tisku v zemi převládá názor, že nejnovější rozsudky haagského tribunálu jsou politicky motivované. Podle místopředsedy vlády Ivici Dačiče má tento politický proces sloužit k ospravedlnění toho, proč byla v souvislosti s kosovskou krizí bombardována někdejší Jugoslávie.

Spolu s Milutinovičem byli souzeni také bývalý místopředseda srbské vlády Nikola Šainović, bývalý náčelník generálního štábu jugoslávské armády Dragoljub Ojdanić, generálové Nebojša Pavković a Vladimir Lazarević a někdejší šéf srbské tajné služby Sreten Lukić. Všichni svá obvinění odmítli a prohlásili, že jsou nevinní. Soud jim kladl za vinu odpovědnost za deportace Albánců z Kosova a také vraždy tamních civilistů.