Stíhačky vzlétly před návštěvou Obamy proti ruskému bombardéru

Ottawa/Moskva - Kanadské stíhačky F-18 vzlétly k ruskému strategickému bombardéru Tupolev, který se méně než 24 hodin před návštěvou amerického prezidenta Baracka Obamy 19. února v Ottawě blížil ke kanadskému vzdušnému prostoru. Oznámil to kanadský ministr obrany Peter MacKay, podle nějž bombardér uposlechl signály stíhaček a obrátil se zpět. Moskva označila jeho prohlášení za "zcela nepochopitelné". Kanadský premiér naopak mluvil o znepokojení ze "vzrůstající agresivity" Ruska.

„Já nechci obviňovat Rusy, že to udělali schválně kvůli prezidentské návštěvě, ale náhoda je to opravdu velká,“ řekl ministr MacKay na tiskové konferenci. Připomněl ale, že v poslední době se ruská letecká aktivita nad Arktidou zřetelně zvýšila.

Ministr uvedl, že ruské letadlo ještě nevniklo do kanadského vzdušného prostoru na severu země, ale blížilo se k jeho hranici. To ale v době zvýšené ostrahy v souvislosti s Obamovou návštěvou stačilo k vyslání hlídky dvou stíhaček. „Jejich piloti vyslali po přiblížení ruskému letadlu velmi jasné signály, které byly pochopeny a letoun se obrátil do volného vzdušného prostoru,“ uvedl MacKay.

Rusko: Prohlášení kanadského ministra je fraška

Ruské vládní zdroje označily v reakci prohlášení kanadského ministra za „zcela nepochopitelné“. „Šlo o plánovaný let podél pobřeží a letoun nenarušil vzdušný prostor žádné jiné země,“ řekl ruským médiím vládní představitel, který nechtěl být jmenován. „Vzhledem k tomu vyvolávají prohlášení kanadského ministra ohromení, jsou zcela nepochopitelné a nemohou být hodnoceny jinak než jako fraška,“ dodal.

Představitel ruských vzdušných sil Vladimir Drik uvedl pouze tolik, že „letoun typu Tupolev-160 plnil svou plánovanou misi v rámci vzdušné hlídky“. Jeho posádka se prý striktně držela mezinárodních pravidel.

Kanadský premiér Stephen Harper dnes vyjádřil znepokojení nad „rostoucí agresivitou“ ruských akcí. „Opravdu nás to znepokojuje. Již několikrát jsem vyjádřil obavy naší vlády kvůli stále agresivnějším ruským akcím na celém světě i v našem vzdušném prostoru,“ řekl premiér na tiskové konferenci v Saskatoonu ještě před zveřejněním ruské reakce. „Budeme bránit náš vzdušný prostor, odpovíme na každý pokus Ruska o narušení suverenity Kanady,“ dodal.