Bangladéš drží smutek, počet obětí vzpoury roste

Dháka - Bangladéšské armáda stojí za vládou, prohlásil v pátek večer po schůzce s ministerskou předsedkyní Šajch Hasínou Vadžídovou náčelník generálního štábu Moín Ahmed. "Pokoušíme se situaci řešit s přispěním všech," uvedl také společně s výzvou ke klidu. Bangladéšskou vládou otřásla dvoudenní vzpoura polovojenských pohraničních jednotek, počet jejích obětí dnes stoupl na 76. V Bangladéši byl na sobotu vyhlášen den smutku.

Těla dalších deseti obětí vzpoury byla objevena dnes v hlavním městě Dháce, v sídle generálního štábu pohraničníků, kam vzbouřenci ve středu pronikli. Osud dalších zhruba sedmdesáti lidí, které vzali jako rukojmí, není znám. K obětem patří i velitel pohraničníků generál Šakal Ahmad.

Vzbouřenci se vzdali ve čtvrtek, když jim předsedkyně vlády slíbila amnestii. Asi 300 z nich bylo ale zatčeno a ti, kdo jsou podezřelí z účasti na zmasakrování rukojmích, mají být postaveni před zvláštní soud.

Bangladéš patří mezi nejchudší země na světě. Důvodem vzpoury byly především mzdové požadavky sboru pohraničníků, tzv. Bangladéšských pušek. Jejich platy se pohybují kolem sta dolarů (2200 korun) měsíčně.