Naše ozbrojené síly jsou schopny nahradit americké, říká irácký premiér

Bagdád - Na páteční oznámení amerického prezidenta Baracka Obamy o stažení amerických jednotek z Iráku zareagovali dnes iráčtí političtí představitelé. Předseda vlády Núri Málikí řekl, že irácké ozbrojené síly jsou schopny nahradit americké, které mají brzy ze země odejít. Viceprezident Tárik Hášimí se ale domnívá, že Irák bude pomoc mezinárodního společenství ještě chvíli potřebovat, aby vybudoval právní stát.

„Spojené státy mají v této oblasti zvláštní odpovědnost,“ uvedl Hášimí v prohlášení. Celkově ale Obamovo oznámení přivítal. Irák podle něho „vyvíjí maximální úsilí, aby rozvinul schopnosti svých ozbrojených sil a zlepšil jejich výkonnost“. Washington plánuje stažení většiny amerických jednotek z Iráku do srpna příštího roku. 50 tisíc jich v zemi ale ještě více než rok zůstane a bude Iráčanům pomáhat při výcviku a při protiteroristických akcích.

Při telefonickém rozhovoru s předsedou vlády Málikím Obama přislíbil, že Iráku budou poskytnuta vojenská zařízení a zbraně potřebné k boji proti povstalcům a proti zahraničním hrozbám. Podle Málikího irácké bezpečnostní a vojenské systémy prokázaly, že jsou schopny nastolit v provinciích bezpečnost, což je kvalifikuje k tomu, aby převzaly odpovědnost za bezpečnost od amerických sil.

Američtí vojáci jsou v Iráku od roku 2003, kdy svrhli iráckého prezidenta Saddáma Husajna. Pod záminkou, že Saddámův režim už dosahuje na jadernou zbraň a bude znamenat hrozbu pro celou oblast, je tam vyslal Obamův předchůdce George Bush.