Netanjahu bude o vládní koalici jednat nejspíše s krajní pravicí

Jeruzalém - Benjamin Netanjahu, šéf pravicové strany Likud, dnes potvrdil, že se definitivně vzdal snahy o získání centristické strany Vpřed (Kadima) současné ministryně zahraničí Cipi Livniové k účasti na širší vládní koalici. Že se Netanjahu s Livniovou nedomluví, ukázala už páteční jednání, která skončila krachem. Likud bude teď o vládní koalici jednat nejspíše s krajně pravicovými stranami, které odmítají územní ústupky Palestincům.

K neustupování je podnítil i včerejší incident, kdy raketa vystřelená z Gazy zasáhla školu v izraelském městě Aškelon. Střela dopadla do dvora objektu a poškodila budovu, v níž naštěstí nikdo nebyl. K útokům se nikdo nepřihlásil.

V reakci pohrozil premiér Ehud Olmert na zasedání izraelského kabinetu odvetou, pokud ostřelování z pásma Gazy neskončí. „Před měsícem vyhlásil Izrael jednostranné příměří. Ale teď musí brát v úvahu, že teroristické organizace by mohly obnovit palbu. Pokud bude střelba z pásma Gazy pokračovat, naše odpověď bude tvrdá, bolestná a nekompromisní,“ prohlásil.

O Gaze se bude mluvit v pondělí na dárcovské konferenci

Další vývoj na Blízkém východě bude tématem mezinárodní dárcovské konference, která začne v pondělí v Egyptě. V Šarm as Šajchu se sejdou zástupci Spojených států, Ruska, EU a OSN. Mluvit budou také o financování rekonstrukce pásma Gazy.

Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová zřejmě oznámí, že USA poskytnou na obnovu palestinského území devět set milionů dolarů. V minulý dnech zapříčinily silné deště v pásmu Gazy zřícení jednoho z podzemních tunelů pod hranicí s Egyptem. Pět Palestinců přišlo o život, další se pohřešují.

Boje v Gaze utichly
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24