Oficiálně: Summit EU - USA se uskuteční 5. dubna v Praze

Brusel - Český premiér Mirek Topolánek dnes po mimořádném summitu EU v Bruselu potvrdil, že v Praze se 5. dubna uskuteční summit EU - USA, kterého se zúčastní i americký prezident Barack Obama. Schůzky by se měli zúčastnit zástupci všech zemí sedmadvacítky.

„Přijal pozvání českého předsednictví k návštěvě Prahy,“ řekl Topolánek na tiskové konferenci po vrcholné unijní schůzce, která se zabývala nynější finanční a hospodářskou krizí. Spekulace o návštěvě amerického prezidenta v Praze nedávno zesílily, ale americké velvyslanectví dosud odmítalo informace o jeho návštěvě potvrdit.

Praha usilovala o vrcholnou schůzku unie s Obamou delší dobu, a to z titulu nynější předsednické země EU, kterou bude do konce července.

Obama se do Evropy chystá mimo jiné na summmit NATO a do Londýna na ekonomický summit G20, kde se budou světové politické špičky zabývat světovou hospodářskou krizí.

Americký prezident bude v Praze zřejmě také jednat o dalších amerických záměrech s výstavbou protiraketové obrany USA, jejíž součástí by měl být i radar v českých Brdech. Postoj nové administrativy vůči štítu je mnohem rezervovanější než postoj předchozí vlády George Bushe.