USA už waterboarding používat nebudou

Washington - Vláda amerického prezidenta Baracka Obamy nepřipustí, aby se při výsleších osob podezřelých z terorismu používal waterboarding. Prohlásil to dnes americký ministr spravedlnosti Eric Holder, který tak zdůraznil Obamův rozchod s protiteroristickými praktikami bývalé vlády George Bushe. Metodu mučení, která ve vyslýchaném vyvolává dojem, že se topí, odsoudili organizace na ochranu lidských práv, zástupci občanských svobod a zahraniční spojenci USA.

Boj proti terorismu byl v posledním desetiletí příliš často vnímán jako bitva s naší tradicí občanských svobod, řekl Holder. Postupy byly podle něj mnohdy chybné a Spojeným státům více uškodily než prospěly. „Nemůžeme žádat jiné země, aby stály při nás v prosazování spravedlnosti, pokud nejsme vnímáni jako někdo, kdo sám tyto ideály prosazuje,“ uvedl ministr.

V minulosti se objevily zprávy, že waterboarding použila začátkem tohoto desetiletí u nejméně tří osob Ústřední zpravodajská služba (CIA). Prezident Obama ihned po svém lednovém nástupu do funkce zakázal používat podobné nestandardní metody výslechu.