Květnové volby v Afghánistánu dělají NATO vrásky

Brusel - Severoatlantickou alianci znepokojuje termín prezidentských voleb v Afghánistánu kvůli zajištění bezpečnosti během hlasování. Afghánský prezident Hamíd Karzáí totiž požádal volební komisi, aby přeložila termín voleb ze srpna už na duben. Odvolal se na ústavu, podle níž se volby musí konat nejpozději měsíc před vypršením prezidentského mandátu. Funkční období Karzáího skončí 21. května.

„Naše starost není vnitropolitická situace v zemi, ale bezpečnost,“ řekl mluvčí NATO James Appathurai. Rozhodnutí o datu voleb je podle něj výhradně na Afghánistánu a mezinárodní síly, které pod vedením NATO v Afghánistánu působí, se mu podřídí. Podotkl ale, že „akční možnosti těchto jednotek by byly při volbách v srpnu větší, než kdyby se volilo dříve“. Spojené státy už v sobotu vyjádřily pro Karzího důvody pochopení, ale vyslovily se pro volby v původním, srpnovém termínu, aby Afghánci mohli hlasovat v ovzduší bezpečnosti.

Afghánská volební komise v lednu s odvoláním na organizační a bezpečnostní důvody vyhlásila volby na 20. srpna, i když Karzáího mandát končí 21. května. Rozhodnutí vyvolalo obavy z institucionální krize a Karzáí v sobotu dekretem vyzval komisi, aby přeložila volby na duben. Odvolal se na ústavu, která mimo jiné stanoví, že volby se musejí konat nejpozději měsíc před vypršením mandátu současného prezidenta.