Útočníci podpálili vlak aténského metra, škoda činí 10 milionů eur

Atény - Asi dvacetičlenná skupina maskovaných útočníků v noci na dnešek zapálila na předměstí Atén vlak metra. Nejdříve donutili ostatní cestující vystoupit a poté v soupravě rozlili benzin a ten pak zapálili. Oheň zničil několik vozů metra, nikdo však při tom naštěstí nebyl zraněn. Informovala o tom řecká policie s tím, že útočníci z místa činu uprchli.

Policie informovala, že k útoku došlo ve stanici podzemní dráhy Kifisia na severu Atén. Vandalové s karnevalovými škraboškami polili celou vlakovou soupravu benzinem a zapálili ji. Poté stejným způsobem zaútočili i na další vlakovou soupravu, dohromady požár zničil devět vozů. Mluvčí aténského metra sdělil, že škoda přesahuje deset milionů eur (asi 300 milionů korun). Oheň navíc muselo hasit deset hasičských vozů a stanice musela být uzavřena, škody tak celkově budou ještě vyšší.

Kdo za útokem stojí, zatím není jasné, stejně jako motiv vandalského útoku. Podle některých zdrojů ale může souviset s nedávnými násilnostmi, které sužovaly Řecko, zejména Atény, koncem minulého roku a začátkem letoška. K těm dala podnět smrt patnáctiletého studenta, který přišel v metropoli v prosinci o život při policejním zásahu proti výtržníkům.

Ke žhářským útokům se v Řecku často uchylují krajně levicová uskupení mládeže. Zatím ale byly tyto akce zaměřené výlučně proti symbolům státní moci, proti bankám či proti pobočkám významných zahraničních společností.