Církevní skandál ohledně Williamsona má své dozvuky i v Česku

Londýn/Praha - Církev zažívá jeden z největších církevních skandálů posledních let. Popírače holocaustu - biskupa Richarda Williamsona teď vyhostila Argentina a kontroverzní muž se vrátil do Británie. Tam vydal omluvu, která ale neuspokojila ani Vatikán, natož Židy. V omluvě totiž neřekl, jestli odvolává tvrzení, že plynové komory neexistovaly. Tvrdé kritice se Williamson nevyhnul ani v Česku. Kardinál Vlk protestuje nejen proti kontroverznímu biskupovi, ale má problém i se samotným Bratrstvem Pia X., které má v Česku nejméně 200 příznivců.

Členové kněžského seminář Bratrstva Pia X. v Argentině se bouří: „Je to ostuda, že ředitele našeho semináře Williamsona odvolali tak nespravedlivým a hrozným způsobem,“ komentuje situaci kolem kontroverzního biskupa jeden z členů semináře. Opačný názor zastávají argentinští židé: „Tahle osoba tady nemůže být. Holocaust byl nejhorším činem lidstva, urazil místní židy i Argentince.“

Williamson má blízko k popírači holocaustu Irvingovi 

Biskup Williamson přiletěl do Londýna a jako celebrita nastoupil do luxusního vozu. Nicméně aféra tím neskončila. Ukázalo se, že si dopisuje s dalším britským popíračem holocaustu Davidem Irvingem. A olej do ohně ještě přilila izraelská televizní show, ve které moderátor ironicky zpochybňoval, zda Marie mohla být panna a Ježíš Kristus chodit po vodě. Televizní show se dostala až na izraelské ministerstvo zahraničí: „Měla to být satirická odveta za biskupa Williamsona. Ale tenhle humor urazil katolické věřící. Televize i moderátor se omluvili,“ omluvil se mluvčí izraelského ministerstva zahraničí.

A pak se omluvil i samotný Williamson. Za bolest, kterou obětem Třetí říše, ale i Vatikánu, způsobil. Žádné slovo o tom, že své názory odvolává, ale nezaznělo. Jasným stanoviskem svatého stolce považují čeští biskupové tuto otázku za ukončenou. Mnozí si to ale nemyslí, objevuje se i otázka, zda by na Williamsona papež neměl exkomunikaci znovu uvalit, když se sice omlouvá svatému stolci i obětem, ale v omluvě nezmiňuje slovo žid a vymlouvá se, že čerpal z 20 let starých knih. Přitom o masovém zplynování židů vypovídaly stovky svědků hned po osvobození Osvětimi.

„Když někdo řekně, že holocaust nebyl, nebo něco podobného, tak je to politování hodný člověk, víte, ale na to nejsou církevní tresty,“ doplňuje Ludvík Ambruster děkan z Katolické teologické fakulty. Papež totiž zrušil exkomunikaci za neoprávněné vysvěcení. Za popírání existence plynových komor prostě církevní právo tresty nerozdává.

Proti biskupovi protestuje i kardinál Vlk, nezdá se mu ani Bratrstvo 

Nezvykle silná kritika papeže zazněla jak od německého tak od českého kardinála. U kardinála Vlka ale nejde o nic překvapivého. Kromě kritiky antisemitismu si vyřídil účty i s Bratrstvem Pia X., které v aféře hraje důležitou roli. Po světě má na 500 kněží. Jeho zakladatelem je zapřisáhlý odpůrce modernizace katolické církve, zesnulý francouzský arcibiskup Marcel Lefebvre, který bez vědomí papeže v roce 1988 Williamsona vysvětil biskupem. Proto ho tehdejší papež Jan Pavel II. vyloučil z církve.

Benedikt 16. ale přivedl zpátky dlouholetého popírače holocaustu. Z bratrstva Pia X., které  odmítá sblížení nejen s ostatními křesťanskými církvemi, ale i společné modlitby s muslimy nebo židy.

I v Praze existuje místo, kaple sv. Anežky české, kde slouží mši Bratrstvo Pia X. Po celé České republice má nejméně 200 stoupenců. Kněží odmítají jakékoliv antisemitské názory, podobné těm od biskupa Williamsona a říkají, že pokud některý z věřících je vyznává, nemají inkviziční soud, aby toto podezření, mohli potvrdit.

Sesazený biskup Williamson v bratrstvu zůstává

0Podobně se s bratrstvem spojují i jeho výroky, že 11. září 2001 zavinila americká vláda a ženy nepatří na univerzity. Zůstává i miniaturní válka mezi kardinálem Vlkem a bratrstvem. Kardinál jeho učení považuje za bludy a mluví o propojení s extremistickými politickými stranami. Bratrstvo se brání: „Pravidelně pomlouvá kněžské bratrstvo, obviňuje ho z postojů, které nezastává,“ dodává Michal Semín z Institutu sv. Josefa, které s bratrstvem spolupracuje. „Ten spor by se vyřešil tím, kdyby se jasně postavili na to stanovisko, že židům bylo ublíženo a ukázat, že nejsou takoví, jako se říká, a tím to zhasne,“ komentuje stav konfliktu Ambruster.