Čína investuje čím dál víc peněz do armády

Peking - Čína navýší svůj armádní rozpočet oproti loňskému roku téměř o 15 %. Letos na ozbrojené síly vydá v přepočtu víc než 70 miliard dolarů. Podle odborníků to ale ve skutečnosti bude ještě víc, než vláda přiznává. Podle mluvčího parlamentu, který dnes navýšení rozpočtu schválil, půjdou finance především na zvýšení životní úrovně jednotek a modernizaci výzbroje a výstroje.

„Schopnosti lidově osvobozenecké armády bránit zemi ve století informatiky musí být zdokonalovány stejně jako její nasazení proti dopadům přírodních katastrof nebo v boji proti terorismu,“ vysvětlil mluvčí.

Čína tak pokračuje v trendu, který trvá již delší dobu. Již v roce 2008 investovala do armády o 17,5 procent víc než v roce 2007. Skutečné výdaje ale mohou být až třikrát vyšší, myslí si některé západní organizace. Čína pumpuje finance do armády hlavně kvůli tomu, aby čínští vojáci udrželi krok s jednotkami ze západních zemí.

70 miliard dolarů

investuje letos Čína do armády.

Čínský vojenský rozpočet na letošní rok vystoupá o 15 procent výš až na 480,7 miliard jüanů (70,24 miliardy dolarů). "Je trochu překvapivé, že si Čína udržuje tuto úroveň zvyšování výdajů navzdory globální ekonomické krizi. Patnáct procent určitě není skromných," řekl o navýšení rozpočtu agentuře Reuters Rory Medcalf z ústavu pro mezinárodní politiku v Sydney. "Nepochybně to vyvolá znepokojení v zemích, jako je Indie, Japonsko, Vietnam a dokonce i Austrálie, z mnohem mocnější Číny a z toho, co to bude znamenat v budoucnosti," dodal.