Italský gynekolog potvrdil, že naklonoval tři děti

Řím - Kontroverzní italský gynekolog Severino Antinori potvrdil, že pomocí klonování přivedl na svět tři děti. Antinori v rozhovoru pro nejnovější vydání týdeníku Oggi upřesnil, že dětem je devět let, žijí ve východní Evropě a jsou zcela zdravé. Poprvé se o využití metody klonování lidských buněk, která vedla k narození lidské bytosti, Antinori zmínil již před pěti lety. Tehdy ale neposkytl žádné přesnější údaje a ani nesdělil, že k tomuto experimentu došlo pod jeho vedením.

„Přispěl jsem technikou lidského klonování k narození třech dětí. Jde o dva chlapce a jedno děvče, kterým je nyní devět let. Narodily se zcela zdravé a i teď je jejich zdravotní stav vynikající,“ prohlásil Antinori.
Antinori už dříve umožňoval starším ženám rodit

Světovou pozornost na sebe Antinori strhl v minulosti, když svými lékařskými metodami umožnil starším ženám, aby mohly rodit děti. Díky jeho revolučním technikám, které se podle některých kritiků pohybují na hranici zákona, přivedla v roce 1994 tehdy 63letá žena na svět zdravého potomka.

K záležitosti kolem klonovaných dětí italský vědec řekl, že použil metodu laboratorního oplodnění buněk budoucích rodiček, konkrétně techniku zvanou „přenos jádra“.

Antinori nepoužívá slovo klonování, ale třeba inovativní terapie

Když mu redaktor týdeníku připomněl, že v Itálii je klonování lidských buněk zákonem zakázáno, Antinori prohlásil, že v této souvislosti dává přednost pojmům, jako jsou „inovativní terapie či genetické přeprogramování“.
Před dvěma týdny vyvolal Antinori další polemiku, když oznámil, že využil metodu umělého oplodnění u ženy, jejíž manžel je následkem nádorového onemocnění mozku v nezvratném kómatu a cesta přirozeného oplodnění tedy není možná.

Severino Antinori
Severino Antinori
Více fotek
  • Severino Antinori zdroj: wikipedia.org http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/8/716/71579.jpg
  • Lidské embryo zdroj: Wikipedia.org http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/3/219/21842.jpg