Ministři NATO dnes probírají hlavně radar a Rusko

Brusel - Vztahy mezi Severoatlantickou aliancí a Ruskem, protiraketová obrana a bezpečnostní situace v Afghánistánu budou hlavními tématy dnešního jednání ministrů zahraničí zemí NATO v Bruselu. Šéfka americká diplomacie Hillary Clintonová už ve středu vyslovila naději, že přesvědčí Moskvu k účasti na protiraketovém štítu ve střední Evropě, o němž Spojené státy uvažují. Česko bude na schůzce zastupovat Karel Schwarzenberg.

Aliance už dříve uznala budovaný americký protiraketový štít za příspěvek k obraně spojenců v NATO, nyní pokračují debaty o vlastních protiraketových systémech aliance. Podle diplomatů v podstatě všechny počítají s tím, že se budou opírat o americký štít, jehož součástí by měl být radar v ČR a desítka antiraket v Polsku. Světová média přitom přetřásají spekulace o údajné americké nabídce obětovat vybudování protiraketového štítu výměnou za ruskou pomoc s Íránem a jeho sporným jaderným programem.

Vše nasvědčuje tomu, že aliance podpoří také obnovení Rady NATO - Rusko, což ale neznamená, že by NATO schvalovalo události, které se loni odehrály mezi Ruskem a Gruzií a které vedly k ochlazení vztahů aliance a Moskvy. Clintonová po setkání s kolegy z NATO a následném jednání s EU zamíří do Ženevy, kde se sejde s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem. Představitelé Washingtonu na zahájení nové kapitoly ve vztazích s Ruskem naléhají mimo jiné kvůli Afghánistánu a boji proti tamním radikálům, který je nyní v americké válce s terorem prioritou.

„Stejně jako jsme vytvořili systém vzájemné obrany s Evropou ve 20. století, chceme ho vytvořit v 21. století. Doufám, že Rusko přesvědčíme, aby se na této obraně podílelo,“ řekla Clintonová.
Ministryně zahraničí USA Hillary Clintonová na bruselské schůzce ministrů zahraničí NATO
Ministryně zahraničí USA Hillary Clintonová na bruselské schůzce ministrů zahraničí NATO