Kyrgyzstán po Američanech vypověděl ze základny i další členy NATO

Biškek - Kyrgyzstán se rozhodl, že po Američanech uzavře základnu Manas i pro ostatní členy NATO. Američané a další členové aliance základnu využívali pro zásobování jednotek v Afghánistánu. Kyrgyzští představitelé ovšem schválili vypovězení dohod, které zajišťovaly tuto spolupráci.

Zrušené dohody se týkaly evropských spojenců NATO a dalších zemí jako Austrálie, Jižní Korea a Nový Zéland. Už 19. února rozhodl parlament o tom, že základnu musejí opustit americké jednotky. Ty by měly zmizet z Kyrgyzstánu do půl roku. Politici zdůvodnili toto rozhodnutí tím, že Washington odmítl zvýšení poplatků za užívání základny, nepřistoupil prý ani na změny podmínek smlouvy, které Kyrgyzstán navrhoval.

Uzavření základny, která vznikla v roce 2001 poté, co USA zahájily válku proti teroristům v Afghánistánu, znesnadnilo plány nové americké vlády výrazně posílit jednotky bojující v Afghánistánu s Talibanem. Američané proto hledají alternativní cesty, v těchto dnech projel Ruskem a Kazachstánem zásobovací vlakový konvoj směřující k afghánské hranici.

Americká vojenská základna Manas v Kyrgyzstánu
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24