USA a Rusko zahajují novou éru vztahů a budou odzbrojovat

Ženeva - Za novou éru vztahů mezi Washingtonem a Moskvou označila dnešní ženevskou schůzku se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová. Na důkaz svých slov mu dala červené tlačítko, kterým symbolicky vymazali vztahy z minulosti narušené především rusko-gruzínským konfliktem. Lavrov uvedl, že Rusko je připravené se Spojenými státy spolupracovat na odzbrojení, včetně jaderného odzbrojení Íránu a Severní Koreje.


Odstranění jaderné hrozby Teheránu považuje nová americká administrativa za jednu z podmínek, za níž by mohla upustit od plánované výstavby protiraketového štítu ve střední Evropě, který je Rusku trnem v oku.

Nová dohoda o omezení strategických zbraní mezi USA a Ruskem by podle Clintonové měla být dojednána do konce letošního roku, kdy vyprší ta stávající z roku 1991. Ministryně očekává, že prezidenti obou zemí v nejbližších týdnech pověří své vyjednavače, aby smlouvu dokončili. Také Lavrov čeká, že dokument bude hotov včas.

„Toto je nový start nejen ke zlepšení našich bilaterálních vztahů, ale k vedení světa v důležitých oblastech,“ uvedla Clintonová. Obnovení vzájemných vztahů, které narušil také loňský rusko-gruzínský konflikt, si podle ministryně nicméně vyžádá nějaký čas a bude potřebovat větší důvěru a předvídatelnost.

O symbolické restartování vztahů se Clintonová pokusila už na počátku schůzky a způsobila malé diplomatické faux pas. Svému protějšku věnovala žlutou krabičku s červeným tlačítkem a nápisy reset a peregruzka. Lavrov ji ale upozornil, že ruské slovo neznamená znovunastartování, nýbrž přetížení. Oba politici nakonec tuto chybu v překladu přešli s humorem a tlačítko společně zmáčkli.Mluvčí ruského premiéra Vladimira Putina výsledky rozhovorů označil za „velmi pozitivní signály“ od nové americké administrativy. Moskva prý ale nadále trvá na zrušení amerického plánu vybudovat protiraketový štít v Česku a v Polsku.