Libye možná koupí zbraně od někdejšího úhlavního nepřítele

Washington - Spojené státy zvažují možnost prodeje zbraní svému bývalému nepříteli Libyi. Podle amerického ministerstva obrany by mělo jít o systém na ochranu pobřeží a pozemních hranic a dopravní letadla typu C-130 Hercules firmy Lockheed Martin, která jsou schopna transportovat vojenské jednotky a vybavení. Dodávky z USA by Libyi měly umožnit vybudovat vojenský potenciál v oblastech, na nichž mají obě země společné zájmy.

Vztahy mezi USA a Libyí se zhoršily po roce 1969, kdy se k moci dostal Muammar Kaddáfí a USA jej začaly obviňovat z podpory mezinárodního terorismu. V roce 1972 Washington odvolal svého velvyslance a o sedm let později, po útoku davu na budovu velvyslanectví, odjeli ze země i ostatní američtí diplomaté.

Vzájemné vztahy se začaly výrazně zlepšovat od prosince 2003, kdy se Libye rozhodla ukončit svůj program vývoje zbraní hromadného ničení a také se po dlouhých letech přiznala k zodpovědnosti za pumový atentát nad skotským Lockerbiem, při němž před dvaceti lety zahynulo 270 lidí.

/*json*/{"map":{"lat":28.1882436419,"lng":17.3583984375,"zoom":5,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/