V Nizozemsku našli osm ztracených obrazů, v Norsku jeden ukradli

Haag - Nizozemská policie našla osm vzácných obrazů, včetně děl Renoira a Pissara, které byly ukradeny před 22 lety z galerie v Maastrichtu. V této souvislosti byly zadrženy tři podezřelé osoby. Policie obrazy vystopovala poté, co byl učiněn pokus prodat je pojišťovací společnosti, která za díla po jejich ukradení zaplatila pět milionů guldenů (téměř 63 milionů korun). V norském Larviku dnes naopak neznámí zloději ukradli obraz Lucase Cranacha staršího.

Nalezené obrazy byly ukradeny v roce 1987 z Noortmanovy galerie v Maastrichtu na jihu Nizozemska. Některé z nich jsou prý vážně poškozeny, protože byly přeloženy. Prokuratura uvedla, že se nyní zjišťuje, kde se obrazy od svého zmizení nacházely. Šest jich bylo objeveno ve městě Valkenburgu a dva další v nedaleké vesnici Walemu, kde žije jeden ze zadržených. Jde o plátna Davida Tenierse, Willema van de Veldeho, Jana Brueghela mladšího, Evy Gonzalesové, Pierra-Augusta Renoira, Camilla Pissarra a Paula Desirého Trouilleberta.

Zloději v Norsku ukradli obraz Lucase Cranacha staršího

Neznámí zloději se dnes časně ráno vloupali do kostela v jihonorském Larviku, odkud ukradli vzácný obraz renesančního mistra Lucase Cranacha staršího. Experti cenu malby s názvem Nechte ke mně přijít děti odhadují na dva až tři miliony dolarů (přibližně 43 až 65 milionů korun). Dílo zobrazuje Ježíše, který drží dvě nemluvňata. Je obklopen ženami s malými dětmi a několika muži. Přesné stáří obrazu není známo, v kostele ale visel od jeho postavení v roce 1677.