Srbsko na Mladičově stopě - skrývá se v Bělehradě

Bělehrad - Bývalý velitel bosenskosrbské armády Ratko Mladić, kterého Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii (ICTY) stíhá za genocidu a zločiny proti lidskosti, žije údajně již pět let v jednom panelovém domě v Bělehradě. Uvedl to dnes bělehradský deník Press s odvoláním na informace srbských tajných služeb. Generál Mladić prý přerušil veškerý kontakt s vnějším světem, potravinami a léky ho zaopatřuje jen několik zasvěcených osob.

Čtvrť Nový Bělehrad nabízí podle Pressu jako „správná velkoměstská džungle“ ideální prostředí, aby se zde Mladić mohl nerušeně skrývat. Srbské úřady údajně počítají s tím, že při zatýkání bude klást odpor, nebo se pokusí spáchat sebevraždu. Srbský ministr pro spolupráci s haagským tribunálem Rasim Ljajić před několika dny prohlásil, že generál bude dopaden ještě před koncem tohoto roku.

Mladić je v Haagu obviněn především z toho, že zorganizoval masakr asi osmi tisíc muslimů v roce 1995 ve Srebrenici a že se během války v letech 1992 až 1995 podílel na obléhání bosenské metropole Sarajeva.

Nově nalezená stopa po bosenskosrbském generálovi je první od roku 2002. Do té doby srbské úřady mapovaly jeho pohyb v oblasti Valjeva nedaleko od hranic s Bosnou. Ještě před pádem jugoslávského prezidenta Slobodana Miloševiće v roce 2000 se měl volně pohybovat po Bělěhradě.

Srbsko postupně chytá zločince z jugoslávských válek 

Srbsko je v posledních letech terčem soustředěného tlaku Evropské unie k těsné spolupráci s ICTY, pokud se chce Bělehrad v budoucnu ucházet o členství v EU. Ve zprávě Radě bezpečnosti OSN z loňského prosince hlavní žalobce ICTY Serge Brammertz uvedl, že spolupráce Srbska s tribunálem se zlepšila, ale že je zapotřebí větší úsilí, aby bylo zajištěno dopadení Mladiće a bývalého vůdce chorvatských Srbů Gorana Hadžiće.

Loni v létě byl po třinácti letech na útěku zatčen bývalý bosenskosrbský prezident Radovan Karadžić, který se rovněž ukrýval před spravedlností v Bělehradě v přestrojení za léčitele alternativní medicíny. V Haagu nyní čelí obžalobě z genocidy, zločinů proti lidskosti a válečných zločinů.

Ratko Mladić a Radovan Karadžić
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24