V Číně nikdy nebude demokracie jako v západním světě

Peking - Čína nikdy nezavede demokracii západního střihu, ani systém více stran, prohlásil na výročním zasedání čínského parlamentu jeho předseda Wu Pang-kuo. Druhý muž komunistické strany řekl, že státní orgány budou ctít stranické principy, linii a politiku. Letošní rok přináší Číně několik citlivých výročí. Je to 20 let od krveprolití na náměstí Nebeského klidu, nebo 50 let od povstání v Tibetu. Ekonomická krize by navíc mohla vyvolat sociální nepokoje.

„Musíme naše cíle rozšířit do všech kultur,“ uvedl před delegáty v Pekingu Wu Pang-kuo, který je v hierarchii čínské komunistické strany hned druhým mužem za prezidentem Chu Ťin-tchaem. „Jednoduše nikdy nebudeme napodobovat systém západních zemí nebo zavádět systém několika stran, které se točí u vlády," dodal.

„I když mají čínské státní orgány odlišnou odpovědnost, všechny se drží linie, principů a politiky komunistické strany,“ řekl také. Podle korespondentů prohlášení druhého muže čínských komunistů naznačuje, že komunistická vláda rozhodně neplánuje uvolnění poměrů v Číně, na kterém trvají zejména organizace, které bojují za lidská práva.