Biden požádal NATO o pomoc v Afghánistánu

Brusel - Americký viceprezident Joseph Biden vyzval spojence ze Severoatlantické aliance, aby pomohli Spojeným státům bojovat proti zhoršující se situaci v Afghánistánu. Podmínky v této zemi jsou podle Bidena bezpečnostní hrozbou pro všechny státy aliance. Americký viceprezident to oznámil během své návštěvy bruselského sídla NATO. Zlepšení situace v Afghánistánu je pro administrativu Baracka Obamy jednou ze zahraničněpolitických priorit. Odpoledne se Biden setkal i s představiteli EU včetně českého vicepremiéra Alexandra Vondry a šéfa české diplomacie Karla Schwarzenberga. Setkání se také zúčastnili vysoký představitel EU pro zahraniční a bezpečnostní politiku Javier Solana a eurokomisařka pro vnější vztahy Benita Ferrerová-Waldnerová.

Biden před velvyslanci všech zemí 26členné aliance řekl, že americká vláda chce s partnery jednat o nové strategii pro celý region. „Zhoršující se situace v regionu představuje bezpečnostní hrozbu nejen pro Spojené státy, nýbrž i pro všechny jednotlivé země kolem tohoto stolu,“ řekl americký viceprezident v proslovu v bruselském sídle NATO.

Washington vyzývá spojence, aby se společně pokusili odstranit hrozbu, kterou pro Afghánistán i sousední Pákistán představuje teroristická síť Al-Káida či někdejší afghánské vládní hnutí Taliban a k němu se hlásící extremisté. „Právě z této odlehlé oblasti světa Al-Káida osnovala 11. září (2001) a další útoky,“ řekl Biden.

Biden: Útok v Evropě bychom brali jako útok na USA

Před Severoatlantickou radou, klíčovým orgánem aliance sdružujícím zástupce všech členských zemí NATO, viceprezident podotkl, že teroristický útok v Evropě by Spojené státy braly jako útok na USA.


Biden si do Bruselu přijel vyslechnout od aliančních představitelů jejich pohledy na otázku, jak stabilizovat Afghánistán. To ostatně byla podle šéfa aliance Jaapa de Hoopa Scheffera i první věta, kterou mu Biden při společném jednání řekl. „Přijel jsem naslouchat,“ řekl viceprezident. Americká vláda nyní provádí rozsáhlou revizi dosavadní strategie. Podle Bidena by ji měla dokončit ještě před koncem tohoto měsíce.

Obamova administrativa nařídila do Afghánistánu vyslat dalších 17 000 amerických vojáků, kteří by měli posílit 38 000 kolegů, kteří v zemi už působí. Kromě nich tam působí i tisíce dalších vojáků ze zemí aliance, včetně českého kontingentu. 

Situace v Afghánistánu bude jedním z témat summitu NATO, který se uskuteční 3. až 4. dubna ve francouzském Štrasburku a německém Kehlu.