Čína vyzvala USA skončit s lodním monitoringem

Peking - Čínské ministerstvo obrany dnes vyzvalo americké námořnictvo, aby skoncovalo s pozorovacími misemi podél jižního pobřeží Číny. Zopakovalo svůj postoj, že americká neozbrojená loď v pondělí u jihočínského ostrova Chaj-nan vplula do čínských vod a porušila tak mezinárodní právo. Čínský prezident Chu Ťin-tchao pak vyzval armádu, aby "ještě odhodlaněji" bránila suverenitu země.

„Vyzýváme Spojené státy, aby respektovaly naše legální zájmy a bezpečnostní obavy, a přijaly účinná opatření, která by zabránila opakování takových incidentů,“ cituje agentura AP z prohlášení mluvčího ministerstva obrany Cuanga Süe-pchinga. „Čínská strana uskuteční rutinní posílení ostrahy a zabezpečovacích opatření v rámci své výlučné ekonomické zóny (v pobřežních vodách), které jsou zcela přiměřené a zákonné,“ dodal.

Prezident Chu Ťin-tchao vyzval důstojníky a vojáky lidové armády, aby „ještě odhodlaněji než dosud bránili státní suverenitu své země a zabezpečili tak podmínky pro celonárodní rozvoj a pevnou sociální stabilitu“. V projevu naznačil, že Čína už nehodlá uhýbat jiným v obraně svých vlastních zájmů. Ačkoli se prezident vůbec nezmínil o pondělním incidentu s americkou lodí, je jeho vystoupení chápáno právě v této souvislosti, napsala agentura Reuters. Zároveň však pozorovatelé z formulací vyvozují, že Peking již nehodlá debaty o pondělním incidentu dále vyhrocovat.

Chu se má s novým prezidentem USA Barackem Obamou sejít příští měsíc na summitu G20 v Londýně.

Čínské vojenské námořnictvo
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24