KLDR oznámila vypuštění družice mezi 4. a 8. dubnem

Soul - Severní Korea uskuteční připravovaný start balistické rakety s komunikační družicí ve dnech 4. až 8. dubna. Oznámila to dnes jihokorejská média s odvoláním na zdroje z rozvědky. Pchjongjang vypuštění nepřímo potvrdil oznámením, že údajně již předal příslušné informace Mezinárodní námořní organizaci (IMO) a mezinárodní organizaci civilního letectví s cílem zabránit případným nehodám.

Západní odborníci se však domnívají, že pod údajným vypuštěním satelitu se skrývá test rakety dlouhého doletu, která bude schopna doletět až na Aljašku a ponese jadernou hlavici. O zkoušce severokorejské rakety velkého doletu s údajným satelitem spekulovala jihokorejská média již delší dobu.

V posledních dnech se napětí mezi oběma Korejemi zvýšilo v důsledku zahájení společného vojenského cvičení armád USA a Jižní Koreje. Cvičení se má konat od 9. do 20. března. Každoroční manévry se konají bez větších incidentů po celé roky, ale KLDR je pravidelně odsuzuje jako přípravu na invazi a jadernou válku.

Severokorejský režim udržuje mohutnou armádu, která byla v těchto dnech uvedena do pohotovosti. Pchjongjang rovněž varoval, že se bude bránit, pokud někdo bude chtít zmařit plánované vypuštění jeho komunikační družice.