Po havárii kanadského vrtulníku se stále pátrá po 16 lidech

Montreal - Šestnáct lidí se stále pohřešuje po havárii vrtulníku, který se zřítil do moře nedaleko východních břehů Kanady. Z osmnácti lidí na palubě se jednoho podařilo zachránit, další zahynul. Práci záchranářů ztěžuje silný vítr a třímetrové vlny. Teplota vody v oblasti neštěstí je kolem nuly stupňů Celsia. Podle odborníků lze v takové vodě déle přežít jen ve speciálních kombinézách, a to maximálně 24 hodin. V Halifaxu byly vytvořeny podmínky pro příjem vážně nemocných a podchlazených osob.

Vrtulník typu S-92 Sikorsky společnosti Cougar Helicopters vezl z kanadské provincie Nový Foundland zaměstnance na ropnou plošinu Hibernia. Ráno místního času necelých 90 kilometrů od pobřeží oznámil pilot stav nouze. „Byla řeč o technických problémech, ale neznáme jejich povahu,“ řekla mluvčí kanadského úřadu pro leteckou bezpečnost Julie Lerouxová. Na místo byly vyslány čtyři záchranné vrtulníky Cormorant, zásobovací loď a vojenské letadlo Hercules.

Podle střediska v Halifaxu měli členové posádky speciální kombinézy pro přežití. Expert střediska Denis McGuire ale poznamenal, že kombinézy jsou vybaveny signálními majáčky, které se ve vodě automaticky aktivují. Záchranáři podle něj již našli některá tato signální světla, ale nikoho z pohřešovaných. Také se dosud nepodařilo lokalizovat potopený stroj.

/*json*/{"map":{"lat":49.2964716027,"lng":-55.0634765625,"zoom":5,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":48.66194284607,"lng":-50.9326171875,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Ropná plošina leží asi 320 kilometrů východně od Saint John's. Provozuje ji konsorcium, které podle AP tvoří firmy ExxonMobil Canada, Chevron Canada Resources, Petro-Canada, Canada Hibernia Holding Corporation, Murphy Oil a StatoilHydro Canada Ltd.