Astronauty z ISS ohrožovaly vesmírné trosky

New York - Krátkou evakuaci do návratového modulu Sojuz včera zahájili astronauti pobývající na palubě Mezinárodní vesmírné stanice (ISS), to vše kvůli troskám poletujícím ve vesmíru. Astronauti se přesunuli do modulu na dobu deseti minut a po odeznění nebezpečí se opět vrátili. O preventivním opatření rozhodlo velitelství kvůli rapidnímu zvýšení pravděpodobnosti srážky se zhruba kilogramovým předmětem. Kvůli nedostatku času tedy nemohlo dojít k úhybnému manévru celé lodi. 

„Nešlo o nic tak dramatického, neboť 10. března zjistilo vojenské velitelství, že jeden z úlomků kosmického smetí by mohl proletět relativně blízko stanice, ale taková pravděpodobnost byla stále velmi malá. Teprve včera rano vzrostla na 1:4720, navíc daný předmět se v nejnižším bodě trajektorie pohyboval pouze 145 kilometrů nad zemí a jeho dráha byla nepředvídatelná,“ přiblížil okolnosti odborník na kosmonautiku Antonín Marek.

Existuje totiž nařízení o bezpečnosti vesmírné posádky, kdy při zvýšení pravděpodobnosti srážky přes 1:10 000 ukládá povinnost zajistit určitá opatření.  

Posádce už nebezpečí nehrozí

Stanici minul rozměrnější kus vesmírného smetí v 17:39 SEČ. „Posádka se vrátila na stanici. Nehrozí jí absolutně žádné nebezpečí, trosky minuly stanici,“ uvedl mluvčí ruského řídícího centra. „Astronauti dokonce ani neuzavřeli průlez mezi stanicí a Sojuzem a v modulu setrvali jen asi deset minut. Nevíme, odkud se odpad vzal,“ dodal.

Nynější posádku ISS tvoří američtí astronauti Michael Fincke a Sandra Magnusová a jejich ruský kolega Jurij Lončakov. Na orbitálním komplexu se střídají posádky nepřetržitě od listopadu 2000.

Vesmírné odpadky - vážná hrozba i pro satelity

Právě vesmírné odpadky jsou považovány za vážnou hrozbu pro ISS a také pro odhadem 800 komerčních a vojenských satelitů operujících v kosmu. Zdokumentováno je více než 18 000 kusů takových trosek.

Dnešní incident se odehrál pouhý den poté, co NASA několik hodin před plánovaným zážehem motorů odložil na neděli plánovaný start raketoplánu Discovery k Mezinárodní vesmírné stanici. Stalo se tak poté, co byl při plnění vnější nádrže raketoplánu kapalným vodíkem zjištěn únik plynu. Ukázalo se však, že únik se netýkal vyměňovaných ventilů, ale byl z vnějšího potrubí.

Nový pokus o start Discovery k ISS byl podle NASA předběžně stanoven na neděli 15. března v 7:43 p.m. východoamerického času, čili na pondělí 0:43 SEČ. Zvažovaná možnost vypustit Discovery již během noci na pátek SEČ tak byla opuštěna. Úřad současně uvedl, že jde o „nejbližší možnost“ a definitivní datum bude záviset na době potřebné k odstranění problému s únikem plynu, který vedl ke zrušení startu.

Účelem letu raketoplánu - prvního z pěti plánovaných na letošní rok - je dopravit na orbitální stanici poslední sadu solárních panelů a také prvního japonského astronauta, který se má stát členem posádky ISS.

Kosmonauti instalují na ISS sondy
Kosmonauti instalují na ISS sondy
Více fotek
  • Kosmonauti instalují na ISS sondy autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/6/593/59230.jpg
  • Spojení Sojuzu TMA-13 s ISS autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/5/467/46670.jpg
  • Odpoutání Discovery od ISS autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/3/264/26337.jpg