Zimbabwského politika Bennetta propustili z vězení

Harare - Ze zimbabwského vězení v Mutare (asi 300 kilometrů východně od Harare) byl dnes na kauci propuštěn Roy Bennett, náměstek ministra zemědělství a významný člen Hnutí pro demokratickou změnu (MDC) premiéra Morgana Tsvangiraie. Bennett byl zatčen v únoru kvůli obviněním z přípravy sabotáží a terorismu.

Bennetovo propuštění by mohlo pomoci uvolnit napětí ve vládě národní jednoty, na níž se po dlouhých tahanicích dohodli opoziční lídr Tsvangirai s prezidentem Robertem Mugabem. Před vládou stojí velmi obtížný úkol dát dohromady zemi se zdevastovanou ekonomikou, miliardovou hyperinflací, zhroucenou infrastrukturou a zdravotnickým i vzdělávacím systémem, smrtící epidemií cholery, 90procentní nezaměstnaností a naprostým nedostatkem základního zboží. Více než polovina obyvatel země je závislá na zahraniční humanitární pomoci.

Bennett je oblíbený bývalý poslanec, jehož kávovníková farma byla zabavena v rámci Mugabeho pozemkové reformy. Právě zabírání farem bělošských majitelů způsobilo krach zimbabwského hospodářství.

/*json*/{"map":{"lat":-18.4379246535,"lng":31.8054199219,"zoom":7,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":-18.97476,"lng":32.65556,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/