Systém vydávání pasů USA není bezpečný, tvrdí zpráva senátorů

Washington - Vyšetřování, které z popudu dvou senátorů provedl americký Všeobecný úřad pro kontrolu rozpočtu (GAO), odhalilo vážné nedostatky při vydávání amerických cestovních dokladů. Ze zprávy, kterou v pátek zveřejnili společně demokratická senátorka Dianne Feinsteinová a její republikánský kolega Jon Kyl, vyplynulo, že americké pasy je možné získat i po předložení padělaných dokumentů, píše dnes agentura AFP.

Feinsteinová a Kyl se obrátili na GAO s žádostí, aby prověřil, zda je systém udělování amerických cestovních dokladů natolik bezpečný, že ho není možné zneužít. Zpráva konstatuje, že teroristé či kriminální živly se mohou dostat k pravým cestovním pasům i v případě, že mají minimální znalosti s výrobou falešných dokumentů, a ty pak předloží k žádosti o vydání pravého cestovního dokladu. GAO se touto cestou podařilo získat čtyři cestovní doklady.

„Závěry, k nimž dospěl GAO, potvrdily naše nejhorší obavy: že systém vystavování amerických pasů není bezpečný,“ prohlásila Feinsteinová. „To uvrhává naši zemi do vážného nebezpečí,“ dodala. Prověřování systému udělování cestovních dokladů provedl přímo agent GAO, který u příslušného úřadu předložil při žádosti o pas falešný řidičský průkaz a rovněž padělaný rodný list. K výrobě obou padělků postačil materiál, který je volně dostupný v amerických obchodech, zdůrazňuje zpráva.

Závažným varováním je, že čísla sociálního pojištění, která agent GAO k žádosti doložil, vůbec neodpovídala údajům uvedeným na falešných dokumentech. Číslo sociálního pojištění slouží v USA jako údaj osobní identifikace jednotlivce. Jeden z pasů byl například vystaven na osobní údaje patřící muži, který zemřel již v roce 1965. Údaje pro další pas patřily naopak pětiletému dítěti, ačkoli žadatel tvrdil, že je mu 53 let.

Získané poznatky daly oběma senátorům podnět k zahájení práce na návrhu zákona, který má zabránit nebezpečí zneužívání systému vydávání amerických cestovních dokladů.

Ilustrační foto
Ilustrační foto