Po zatýkání v Ulsteru byla policie napadena zápalnými lahvemi

Belfast (Británie) - V souvislosti s vraždami dvou britských vojáků v Ulsteru a následně jednoho policisty ve městě Craigavon pozatýkala severoirská policie už 8 lidí. Mezi nimi i prominentního republikána Colina Duffyho, který se rozešel s katolickou stranou Sinn Féin poté, co v roce 2007 souhlasila s usmířením s protestanty. Při jeho zatýkání napadla skupina mladíků policejní auta zápalnými lahvemi.

Dnes byli zatčeni tři muži ve věku 41, 32 a 21 let. Nejstarším je právě Colin Duffy, známý katolický radikál. Identita dalších dvou zadržených nebyla zveřejněna. Poté, co zadržení trojice v souvislosti se sobotním atentátem na britské vojáky vešlo ve známost, začaly skupinky katolické mládeže napadat policisty kamením a zápalnými láhvemi, takzvanými Molotovovými koktejly. Jako první byla napadena hlídka před Duffyho domem v Lurganu na jihozápad od Belfastu. Násilnosti se rychle rozšířily a zápalnými lahvemi byla policejní vozidla napadána na mnoha místech.

Za sobotními útoky na základně Massereene stojí skupina nazvaná Pravá IRA, která usiluje o násilné vypuzení Britů ze Severního Irska a obnovení jednoty ostrova. O dva dny později zastřelili republikánští extremisté z jiné odštěpenecké frakce Irské republikánské armády policistu ve městě Craigavon.

Vojáky útočníci zastřelili poloautomatickými puškami ve chvíli, když si u kasáren přebírali objednanou pizzu. Zranili přitom další čtyři lidi, včetně dvou donašečů pizzy. Zavraždění vojáci měli jen několik hodin před odletem do Afghánistánu.